A Google elutasítja az EU tény-ellenőrzési felhívását a keresésben és a YouTube-on

Peter

A Google állítólag azt mondta az EU-nak, hogy nem ad hozzá tényellenőrzést a keresési eredményekhez vagy a YouTube-videókhoz, és nem használ tényellenőrzést a rangsorolás befolyásolására vagy a tartalom eltávolítására.

Ez a határozat szembeszegül a dezinformáció elleni küzdelemre irányuló új uniós szabályokkal.

A Google nemet mond az EU dezinformációs kódexére

Renate Nikolaynak, az Európai Bizottság munkatársának, a Google globális ügyekkel foglalkozó elnökének, Kent Walkernek írt levelében kijelentette, hogy a tények ellenőrzése „nem megfelelő és nem hatékony” a Google szolgáltatásai számára.

Az EU frissített félretájékoztatási kódexe, amely a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) részét képezi, megköveteli a platformoktól, hogy a keresési eredmények és a YouTube-videók mellett tényellenőrzéseket is tartalmazzanak, és ezeket beépítsék rangsoroló rendszereikbe.

Walker azzal érvelt, hogy a Google jelenlegi moderációs eszközei – mint például a SynthID vízjel és a mesterséges intelligencia közzététele a YouTube-on – már hatékonyak.

A tavalyi választásokra mutatott rá bizonyítékként arra, hogy a Google képes kezelni a téves információkat a tények ellenőrzése nélkül.

A Google azt is megerősítette, hogy teljes mértékben kilép az EU önkéntes félretájékoztatási kódexében foglalt tényellenőrzési kötelezettségekből, mielőtt az a DSA értelmében kötelezővé válik.

Kontextus: Nagy választások előtt

A Google elutasítása számos kulcsfontosságú európai választás előtt történt, többek között:

  • Németországi szövetségi választás (február 23.)
  • Romániai elnökválasztás (május 4.)
  • Lengyel elnökválasztás (május 18.)
  • Csehországi parlamenti választások (szeptember)
  • Norvégiai parlamenti választások (szeptember 8.)

Ezek a választások valószínűleg azt fogják tesztelni, hogy a technológiai platformok milyen jól kezelik a félretájékoztatást szigorúbb szabályok nélkül.

A technológiai óriások meghátrálnak a tények ellenőrzésétől

A Google döntése egy nagyobb trendet követ az iparágban.

A múlt héten a Meta bejelentette, hogy befejezi tényellenőrző programját a Facebookon, az Instagramon és a Threads-en, és áttér egy olyan tömeges modellre, mint az X (korábban Twitter) Community Notes.

Elon Musk drasztikusan csökkentette a moderálási erőfeszítéseket az X-en, mióta 2022-ben megvásárolta a platformot.

Mit jelent

Ahogy az olyan platformok, mint a Google és a Meta, eltávolodnak az aktív tényellenőrzéstől, egyre nő az aggodalom a félretájékoztatás terjedésével kapcsolatban – különösen a választások idején.

Míg a technológiai cégek szerint az átláthatóságot biztosító eszközök és a felhasználó által vezérelt funkciók elegendőek, a kritikusok azzal érvelnek, hogy nem tesznek eleget a dezinformáció leküzdésére.

A Google visszautasítása azt jelzi, hogy a szabályozók és a platformok között egyre nagyobb a szakadék a káros tartalmak kezelését illetően.


A szerzőről

Peter, az eOldal.hu tapasztalt SEO szakértője és tartalomgyártója. Több mint 10 éve foglalkozik keresőoptimalizálással és online marketinggel, amelyek révén számos magyar vállalkozás sikerét segítette elő. Cikkeiben részletes és naprakész információkat nyújt az olvasóknak a legfrissebb SEO trendekről és stratégiákról.