Az 5,16 milliárd felhasználóval az internet iránti kereslet hatalmas és változatossá vált. Az internetszolgáltatók által kiosztott IP-címek már nem elegendőek.
Ezzel a privát proxy-k egyre népszerűbbek a sokféle felhasználásuk miatt. A „privát proxy” név magától értetődőnek tűnik, de sok mindent tudnia kell az ilyen típusú hálózatokról.
Olvasson tovább, ha többet szeretne megtudni a privát proxykról.
🔑A legfontosabb elvitelek:
- A privát proxy-k egyetlen IP-címet kínálnak, amelyek megfelelnek az Ön igényeinek a magasabb szintű anonimitás érdekében az internetböngészés során.
- A hely és az IP-cím megszerzése alapján kétféle proxy létezik: lakossági és adatközponti.
- A lakossági proxyk az internetszolgáltatótól származnak belföldi használatra, amely kevésbé valószínű, hogy feketelistára kerül, mert úgy tűnik, hogy helyi otthoni felhasználótól származnak.
- Az adatközponti proxyk olyan adatközpontokból származnak, amelyek hasonló alhálózatokon osztoznak, mivel ugyanazokból a forrásokból származnak, és hajlamosak a „bot által működtetett” címkézésre.
- A privát proxyszervereket többféleképpen használják: webkaparás, SEO auditálás, korlátozott és exkluzív termékek vásárlása, valamint közösségi média fiókok kezelése.
Privát proxy meghatározása
A proxyszervert a felhasználók száma teszi priváttá. A privát proxy (más néven személyes proxy) egy korlátozott és kizárólagos proxytípus.
A megosztott típushoz képest a privát proxy egyetlen IP-címet kínál, amelyet csak egy felhasználó használhat. Ez a legjobb proxyszerver, amelyet akkor használhat, ha magasabb szintű anonimitást szeretne online tevékenységeihez.
Privát proxy kontra megosztott proxy
Az IP-címek azonosítási egységek. Ha egy másik megosztott IP-felhasználó túlzásokat (vagy akár szabálysértéseket) követett el ugyanazokon a webhelyeken, amelyeken Ön is dolgozik, Ön egyformán felelős érte.
A megosztott IP-címek hajlamosabbak arra, hogy a céloldalak piros listára kerüljenek. A félig dedikált IP-cím egy kicsit ígéretesebb, mivel kevesebb felhasználója van (általában legfeljebb 3), bár a dedikált IP-címek továbbra is előnyösebbek.
Gyorsabb internetes kapcsolatokat élvezhet privát proxykkal, mivel nem osztja meg a sávszélességet senkivel. A megosztott proxyk egyetlen megváltó minősége az ára. A megosztott proxy kevesebbe kerül, mint a privát.
A legjobb lenne elkerülni az ingyenes proxy használatát a titkosítás hiánya, az esetleges forgalomkövetés, a rosszindulatú programok által sújtott hirdetések, a rossz kapcsolati problémák és a cookie-lopások miatt.
Az is előfordulhat, hogy az ingyenes proxykat számos webhelyen blokkolják a korábbi felhasználók túlzott használat vagy árnyas tevékenységei miatt.
✅Pro tipp: Tegyük fel, hogy Cross Origin Resource Sharing (CORS) hibákkal, gyakori webfejlesztési problémákkal találkozott, amikor a felhasználók törött képeket, nem reagáló videókat és nem működő webhelyfunkciókat látnak. Ebben az esetben a CORS-proxy-k segíthetnek megoldani ezeket a problémákat azáltal, hogy közvetítőként működnek az ügyfél böngészője és a tartalmat tároló szerver között. |
Mi a legjobb proxy szerver?
Smartproxy
A Smartproxy egy magas besorolású proxyszolgáltató, amelyben sokan megbíznak. Több mint 40 millió proxyja több mint 195 helyről segít megkerülni a CAPTCHA-kat, a földrajzi blokkokat és az IP-tiltásokat. Ingyenes próbaverziót kínál, magas, 4,7-es besorolása a Trustpiloton 89%-os 5 csillagos értékeléssel, így az egyik legjobb az iparágban.
Egyéb proxy típusok
Két másik típusú proxy létezik az IP-cím helyétől és megszerzésétől függően: lakó és adatközpont. Mindkét típus lehet megosztott vagy privát proxy.
Vizsgáljuk meg az alábbiakban az egyes típusokat:
1. Lakossági Proxyk
Ezek a proxy-k tényleges hardvereszközökről származnak. A lakossági proxyk olyan IP-címek, amelyeket az internetszolgáltatók (Internet Service Providers) otthoni használatra osztanak ki.
Lakossági proxy megszerzéséhez megállapodás szükséges a hálózati résztvevőkkel (háztulajdonosokkal) az IP-címük használatára vonatkozóan. A proxyszerver-szolgáltatók ezt azért teszik, hogy összegyűjtsék az ügyfeleiknek bérbe adott lakossági IP-címeket.
A lakossági proxy kisebb valószínűséggel kerül feketelistára a különböző webhelyekről. Ha rendelkezik ilyennel, a forgalom úgy fog kinézni, mintha egy helyi otthoni felhasználótól érkezne.
2. Adatközponti proxyk
A lakossági proxykhoz képest az ilyen típusú proxyszerverek adatközpontokból származnak. Ezek a proxy-k garantálják a gyors kapcsolatokat, mivel élvezik az adatközponti infrastruktúrát.
Meg kell jegyezni, hogy az adatközpont-proxy-k hasonló alhálózatokon osztoznak, mivel ugyanazokból a forrásokból származnak. Ez azt jelenti, hogy ezeket a proxykat a rendkívül kifinomult webhelyek hajlamosak „bot által működtetettként” megcímkézni.
A különböző típusú proxytípusok és azok működésének ismerete döntő fontosságú annak eldöntésekor, hogy melyiket vásárolja meg.
Privát proxyhasználat
Az internetszolgáltatók által megadott alapértelmezett IP-címek elkerülhetetlenül elmaradnak a modern vállalkozások és magánszemélyek által végzett számos feladattól. Itt jönnek képbe a privát proxy-k.
Íme néhány népszerű privát proxy használat:
1. Webkaparás
A privát proxy-k alkalmasak adatgyűjtésre, mivel ez a feladat több kérés gyors küldését igényli. Ez akkor is így van, ha manuálisan veszi ki az adatokat a webhelyekről.
A legjobb példa az adatok kaparása olyan népszerű e-kereskedelmi webhelyekről, mint az Amazon. A terméklistákkal, vásárlói véleményekkel, árakkal és egyéb hasznos információkkal kapcsolatos adatok gyűjtése több kérést igényel egyetlen munkameneten belül.
A túlzottan használt megosztott IP-címet DDoS-támadás vagy botművelet gyanúja miatt blokkolják. Szükség lehet egy forgó proxyra is, attól függően, hogy mennyire összetett a cél webhely.
💡Tudtad? A különböző típusú proxyszerverek jellemzői és funkciói eltérőek. Ezek közé tartozik a továbbított proxy, a fordított proxy, az anonim proxy, a magas anonimitású proxy, az átlátszó proxy, az SSL proxy és a SOCKS proxy. |
2. SEO auditálás
Ez szorosan összefügg a fent említett feladattal. A kulcsszavak rangsorolásának ellenőrzéséhez több kérés szükséges a keresőmotoroktól, például a Google-tól és a Bingtől.
Azt is ellenőriznie kell, hogy webhelye hogyan teljesít a különböző földrajzi helyeken, ami növeli a feladat intenzitását.
Még egy alapértelmezett IP-címmel rendelkező rendszeres otthoni felhasználót is felkérik a CAPTCHA végrehajtására, többszöri kérés miatt. A privát proxy segítségével megkerülheti ezt a problémát, és gyorsan elvégezheti a SEO auditálási feladatot.
3. Korlátozott és exkluzív termékek vásárlása
A vállalatok korlátozzák az exkluzív termékek értékesítését, hogy megakadályozzák a felhalmozást és egyes vásárlók túlárazott viszonteladásait.
Általában csak egy korlátozott és exkluzív dolgot vásárolhat egyenként – IP-címenként egy tételt.
Problémát jelenthet, ha a megosztott proxy egyik felhasználója már megvásárolta ugyanazt az elemet. A privát proxy biztosítja, hogy ez ne forduljon elő, és lehetővé teszi több termék vásárlását, vagy korlátozott földrajzi helyről történő vásárlást.
🔓Biztonsági megjegyzés: A proxy kikapcsolásának vannak hátrányai. A lehetséges hátrányok közé tartoznak a következők: Kevesebb védelem a rosszindulatú webhelyekkel szemben Nagyobb a feltörés kockázata, mivel a böngészés többé nem névtelen. Képtelenség hozzáférni a földrajzi korlátozásokkal rendelkező webhelyekhez Az eszköz alacsonyabb teljesítménye |
4. Social Media Account Management
A közösségi média platformok rögzítik a gyanús IP-címeket, vagy blokkolnak néhányat. Problémát jelenthet, ha olyan megosztott IP-címmel van csoportosítva, amely a webhely Általános Szerződési Feltételeinek megsértésének előzményeit tartalmazza.
Privát proxy használata egy jelentős közösségimédia-fiókhoz jobb, mint a helytelen IP-cím társítás kockázata. A privát proxykat több fiók egyidejű kezelésére is használják.
A privát proxy előnyei és hátrányai
Ha privát proxy beszerzését fontolgatja, ügyeljen annak előnyeire és hátrányaira. Gondoljon arra is, hogy először privát proxyt kell-e szereznie a megosztott IP helyett.
Az alábbiakban felsoroljuk a privát proxy előnyeit és hátrányait:
Profik | Hátrányok |
Fokozott biztonság Gyorsabb sebesség, mivel nem osztja meg a sávszélességet Nem befolyásolják más felhasználók tevékenységei Kisebb az esélye annak, hogy a célwebhelyek blokkolják őket | A megosztott proxynál drágább IP-készlet az ára miatt korlátozott lehet |
A fenti táblázat azt mutatja, hogy a privát proxyknak csak néhány hátránya van. Ez azt bizonyítja, hogy mennyire hatékonyak a privát proxy-k, ha van tartalék pénze.
A privát proxy-k fejlődése: Idővonal
A privát proxy-k vagy általában a proxyszerverek hosszú utat tettek meg a webbiztonsági és adatvédelmi szükségleteink megoldásában.
Ha kíváncsi arra, hogyan kezdődött, itt van egy idővonal, amely megmutatja, hogyan váltak a privát meghatalmazottak azzá, amilyenek most:
1990-es évek – A proxy-k bevezetése Az internet még gyerekcipőben járt. A proxyszervereket főként a hálózati teljesítmény és a gyorsítótár kapacitásának javítására használták. |
A 2000-es évek eleje – a nyilvános meghatalmazottak népszerűsége A nyilvános proxyk az internet használatának növekedésével váltak népszerűvé. A proxyszerverek elsődleges használata a hálózati teljesítmény javításáról az adatvédelemre és a biztonságra terelődött, ahogy az online anonimitás iránti igény megnőtt. |
A 2000-es évek közepe – a privát meghatalmazottak felemelkedése A privát proxy-k a biztonságosabb proxymegoldások iránti növekvő kereslet miatt jelentek meg. A dedikált IP-címekre és az erősebb adatvédelmi szolgáltatásokra vonatkozó ajánlatok is növekedtek. |
2000-es évek vége – Privát proxy-k az online marketinghez A közösségi hálózatok növekvő népszerűségével megnőtt az igény a privát proxykra. Gyakorivá vált a privát proxy használata a közösségimédia-fiókok kezelésére, az automatizálás és a versenykutatás is. |
2010-es évek – Nagy kereslet a proxyhálózatok iránt A proxyszerver-szolgáltatók számos helyen elkezdtek elosztott privát proxykat kínálni. |
2010-es évek közepe – Proxy-k az adatbányászathoz és a webkaparáshoz A vállalatok privát proxykra hagyatkoztak, hogy tömeges adatokat nyerjenek ki a webhelyekről, miközben megőrizték anonimitásukat. |
2010-es évek vége – Proxyk fokozott biztonsággal és titkosítással A biztonságos protokollokat, például a SOCKS-t és a HTTPS-t a világszerte legalább 30 000 webhelyet és a vállalatok 64%-át érintő növekvő kiberbiztonsági fenyegetések miatt vezették be. |
2020-as évek – Proxy-k mesterséges intelligenciával és gépi tanulási integrációval A proxykat arra használták, hogy oktatóanyagokat gyűjtsenek AI-modellekhez és más adatigényes feladatokhoz anélkül, hogy észlelték volna őket. |
Tekerje fel
Nyilvánvaló, hogy a privát proxy mérföldekkel jobb, mint a megosztott proxy. Ügyeljen azonban arra, hogy fontolja meg azt a feladatot, amelyre használni fogja.
Ha egyszerűen csak meg akarja kerülni a videostreaming-webhelyek földrajzi korlátozásait, érdemesebb inkább megosztott proxyt beszereznie.
Megmentheti a privát proxyk használatát olyan érzékenyebb feladatokhoz, mint például a népszerű webhelyek internetes lekaparása és a közösségi média kezelése.
GYIK
-
Hogyan csatlakozhatok privát proxyhoz?
Privát proxyt kell beszereznie egy proxyszerver-szolgáltatótól. A tervtől függően a proxy beállításain keresztül beállíthatja privát proxyját számítógépen, mobileszközön vagy webböngészőn.
-
Mi a különbség a nyilvános és a privát proxy között?
A nyilvános proxy egy ingyenes proxy, amelyet mindenki használhat. Ne feledje azonban, hogy ez a felhasználókat adatvédelmi és biztonsági kockázatoknak teheti ki. A privát proxy kizárólagos áron használható.
-
Biztonságos a privát proxy?
Igen. A legtöbb privát proxy titkosítási protokollt használ, ellentétben a nyilvános proxykkal, amelyek általában nem titkosítottak.
-
A VPN privát proxy?
Nem, de bizonyos pontokon ugyanúgy működik. Több felhasználó általában megosztja a VPN-kiszolgáló IP-címeit, amelyek nem kizárólagosak, mint a privát proxy-tól származó dedikált IP-címek.