A privát proxy megértése: Átfogó útmutató

Peter

Az 5,16 milliárd felhasználóval az internet iránti kereslet hatalmas és változatossá vált. Az internetszolgáltatók által kiosztott IP-címek már nem elegendőek.

Ezzel a privát proxy-k egyre népszerűbbek a sokféle felhasználásuk miatt. A „privát proxy” név magától értetődőnek tűnik, de sok mindent tudnia kell az ilyen típusú hálózatokról.

Olvasson tovább, ha többet szeretne megtudni a privát proxykról.

🔑A legfontosabb elvitelek:

  • A privát proxy-k egyetlen IP-címet kínálnak, amelyek megfelelnek az Ön igényeinek a magasabb szintű anonimitás érdekében az internetböngészés során.
  • A hely és az IP-cím megszerzése alapján kétféle proxy létezik: lakossági és adatközponti.
  • A lakossági proxyk az internetszolgáltatótól származnak belföldi használatra, amely kevésbé valószínű, hogy feketelistára kerül, mert úgy tűnik, hogy helyi otthoni felhasználótól származnak.
  • Az adatközponti proxyk olyan adatközpontokból származnak, amelyek hasonló alhálózatokon osztoznak, mivel ugyanazokból a forrásokból származnak, és hajlamosak a „bot által működtetett” címkézésre.
  • A privát proxyszervereket többféleképpen használják: webkaparás, SEO auditálás, korlátozott és exkluzív termékek vásárlása, valamint közösségi média fiókok kezelése.

Privát proxy meghatározása

A proxyszervert a felhasználók száma teszi priváttá. A privát proxy (más néven személyes proxy) egy korlátozott és kizárólagos proxytípus.

A megosztott típushoz képest a privát proxy egyetlen IP-címet kínál, amelyet csak egy felhasználó használhat. Ez a legjobb proxyszerver, amelyet akkor használhat, ha magasabb szintű anonimitást szeretne online tevékenységeihez.

Privát proxy kontra megosztott proxy

Az IP-címek azonosítási egységek. Ha egy másik megosztott IP-felhasználó túlzásokat (vagy akár szabálysértéseket) követett el ugyanazokon a webhelyeken, amelyeken Ön is dolgozik, Ön egyformán felelős érte.

A megosztott IP-címek hajlamosabbak arra, hogy a céloldalak piros listára kerüljenek. A félig dedikált IP-cím egy kicsit ígéretesebb, mivel kevesebb felhasználója van (általában legfeljebb 3), bár a dedikált IP-címek továbbra is előnyösebbek.

Gyorsabb internetes kapcsolatokat élvezhet privát proxykkal, mivel nem osztja meg a sávszélességet senkivel. A megosztott proxyk egyetlen megváltó minősége az ára. A megosztott proxy kevesebbe kerül, mint a privát.

A legjobb lenne elkerülni az ingyenes proxy használatát a titkosítás hiánya, az esetleges forgalomkövetés, a rosszindulatú programok által sújtott hirdetések, a rossz kapcsolati problémák és a cookie-lopások miatt.

Az is előfordulhat, hogy az ingyenes proxykat számos webhelyen blokkolják a korábbi felhasználók túlzott használat vagy árnyas tevékenységei miatt.

✅Pro tipp:
Tegyük fel, hogy Cross Origin Resource Sharing (CORS) hibákkal, gyakori webfejlesztési problémákkal találkozott, amikor a felhasználók törött képeket, nem reagáló videókat és nem működő webhelyfunkciókat látnak. Ebben az esetben a CORS-proxy-k segíthetnek megoldani ezeket a problémákat azáltal, hogy közvetítőként működnek az ügyfél böngészője és a tartalmat tároló szerver között.

Mi a legjobb proxy szerver?

Termék

Smartproxy

A Smartproxy egy magas besorolású proxyszolgáltató, amelyben sokan megbíznak. Több mint 40 millió proxyja több mint 195 helyről segít megkerülni a CAPTCHA-kat, a földrajzi blokkokat és az IP-tiltásokat. Ingyenes próbaverziót kínál, magas, 4,7-es besorolása a Trustpiloton 89%-os 5 csillagos értékeléssel, így az egyik legjobb az iparágban.

A legjobb proxy szolgáltatás
100 dollár50% kedvezményLátogassa meg a webhelyet

Egyéb proxy típusok

Két másik típusú proxy létezik az IP-cím helyétől és megszerzésétől függően: lakó és adatközpont. Mindkét típus lehet megosztott vagy privát proxy.

Vizsgáljuk meg az alábbiakban az egyes típusokat:

1. Lakossági Proxyk

Ezek a proxy-k tényleges hardvereszközökről származnak. A lakossági proxyk olyan IP-címek, amelyeket az internetszolgáltatók (Internet Service Providers) otthoni használatra osztanak ki.

Lakossági proxy megszerzéséhez megállapodás szükséges a hálózati résztvevőkkel (háztulajdonosokkal) az IP-címük használatára vonatkozóan. A proxyszerver-szolgáltatók ezt azért teszik, hogy összegyűjtsék az ügyfeleiknek bérbe adott lakossági IP-címeket.

A lakossági proxy kisebb valószínűséggel kerül feketelistára a különböző webhelyekről. Ha rendelkezik ilyennel, a forgalom úgy fog kinézni, mintha egy helyi otthoni felhasználótól érkezne.

2. Adatközponti proxyk

A lakossági proxykhoz képest az ilyen típusú proxyszerverek adatközpontokból származnak. Ezek a proxy-k garantálják a gyors kapcsolatokat, mivel élvezik az adatközponti infrastruktúrát.

Meg kell jegyezni, hogy az adatközpont-proxy-k hasonló alhálózatokon osztoznak, mivel ugyanazokból a forrásokból származnak. Ez azt jelenti, hogy ezeket a proxykat a rendkívül kifinomult webhelyek hajlamosak „bot által működtetettként” megcímkézni.

A különböző típusú proxytípusok és azok működésének ismerete döntő fontosságú annak eldöntésekor, hogy melyiket vásárolja meg.

Privát proxyhasználat

Az internetszolgáltatók által megadott alapértelmezett IP-címek elkerülhetetlenül elmaradnak a modern vállalkozások és magánszemélyek által végzett számos feladattól. Itt jönnek képbe a privát proxy-k.

Íme néhány népszerű privát proxy használat:

Infografika a privát proxy használatáról

1. Webkaparás

A privát proxy-k alkalmasak adatgyűjtésre, mivel ez a feladat több kérés gyors küldését igényli. Ez akkor is így van, ha manuálisan veszi ki az adatokat a webhelyekről.

A legjobb példa az adatok kaparása olyan népszerű e-kereskedelmi webhelyekről, mint az Amazon. A terméklistákkal, vásárlói véleményekkel, árakkal és egyéb hasznos információkkal kapcsolatos adatok gyűjtése több kérést igényel egyetlen munkameneten belül.

A túlzottan használt megosztott IP-címet DDoS-támadás vagy botművelet gyanúja miatt blokkolják. Szükség lehet egy forgó proxyra is, attól függően, hogy mennyire összetett a cél webhely.

💡Tudtad?
A különböző típusú proxyszerverek jellemzői és funkciói eltérőek. Ezek közé tartozik a továbbított proxy, a fordított proxy, az anonim proxy, a magas anonimitású proxy, az átlátszó proxy, az SSL proxy és a SOCKS proxy.

2. SEO auditálás

Ez szorosan összefügg a fent említett feladattal. A kulcsszavak rangsorolásának ellenőrzéséhez több kérés szükséges a keresőmotoroktól, például a Google-tól és a Bingtől.

Azt is ellenőriznie kell, hogy webhelye hogyan teljesít a különböző földrajzi helyeken, ami növeli a feladat intenzitását.

Még egy alapértelmezett IP-címmel rendelkező rendszeres otthoni felhasználót is felkérik a CAPTCHA végrehajtására, többszöri kérés miatt. A privát proxy segítségével megkerülheti ezt a problémát, és gyorsan elvégezheti a SEO auditálási feladatot.

3. Korlátozott és exkluzív termékek vásárlása

A vállalatok korlátozzák az exkluzív termékek értékesítését, hogy megakadályozzák a felhalmozást és egyes vásárlók túlárazott viszonteladásait.

Általában csak egy korlátozott és exkluzív dolgot vásárolhat egyenként – IP-címenként egy tételt.

Problémát jelenthet, ha a megosztott proxy egyik felhasználója már megvásárolta ugyanazt az elemet. A privát proxy biztosítja, hogy ez ne forduljon elő, és lehetővé teszi több termék vásárlását, vagy korlátozott földrajzi helyről történő vásárlást.

🔓Biztonsági megjegyzés:
A proxy kikapcsolásának vannak hátrányai. A lehetséges hátrányok közé tartoznak a következők: Kevesebb védelem a rosszindulatú webhelyekkel szemben Nagyobb a feltörés kockázata, mivel a böngészés többé nem névtelen. Képtelenség hozzáférni a földrajzi korlátozásokkal rendelkező webhelyekhez Az eszköz alacsonyabb teljesítménye

4. Social Media Account Management

A közösségi média platformok rögzítik a gyanús IP-címeket, vagy blokkolnak néhányat. Problémát jelenthet, ha olyan megosztott IP-címmel van csoportosítva, amely a webhely Általános Szerződési Feltételeinek megsértésének előzményeit tartalmazza.

Privát proxy használata egy jelentős közösségimédia-fiókhoz jobb, mint a helytelen IP-cím társítás kockázata. A privát proxykat több fiók egyidejű kezelésére is használják.

A privát proxy előnyei és hátrányai

Ha privát proxy beszerzését fontolgatja, ügyeljen annak előnyeire és hátrányaira. Gondoljon arra is, hogy először privát proxyt kell-e szereznie a megosztott IP helyett.

Az alábbiakban felsoroljuk a privát proxy előnyeit és hátrányait:

Profik Hátrányok
Fokozott biztonság Gyorsabb sebesség, mivel nem osztja meg a sávszélességet Nem befolyásolják más felhasználók tevékenységei Kisebb az esélye annak, hogy a célwebhelyek blokkolják őket A megosztott proxynál drágább IP-készlet az ára miatt korlátozott lehet

A fenti táblázat azt mutatja, hogy a privát proxyknak csak néhány hátránya van. Ez azt bizonyítja, hogy mennyire hatékonyak a privát proxy-k, ha van tartalék pénze.

A privát proxy-k fejlődése: Idővonal

A privát proxy-k vagy általában a proxyszerverek hosszú utat tettek meg a webbiztonsági és adatvédelmi szükségleteink megoldásában.

Ha kíváncsi arra, hogyan kezdődött, itt van egy idővonal, amely megmutatja, hogyan váltak a privát meghatalmazottak azzá, amilyenek most:

1990-es évek – A proxy-k bevezetése Az internet még gyerekcipőben járt. A proxyszervereket főként a hálózati teljesítmény és a gyorsítótár kapacitásának javítására használták.
A 2000-es évek eleje – a nyilvános meghatalmazottak népszerűsége A nyilvános proxyk az internet használatának növekedésével váltak népszerűvé. A proxyszerverek elsődleges használata a hálózati teljesítmény javításáról az adatvédelemre és a biztonságra terelődött, ahogy az online anonimitás iránti igény megnőtt.
A 2000-es évek közepe – a privát meghatalmazottak felemelkedése A privát proxy-k a biztonságosabb proxymegoldások iránti növekvő kereslet miatt jelentek meg. A dedikált IP-címekre és az erősebb adatvédelmi szolgáltatásokra vonatkozó ajánlatok is növekedtek.
2000-es évek vége – Privát proxy-k az online marketinghez A közösségi hálózatok növekvő népszerűségével megnőtt az igény a privát proxykra. Gyakorivá vált a privát proxy használata a közösségimédia-fiókok kezelésére, az automatizálás és a versenykutatás is.
2010-es évek – Nagy kereslet a proxyhálózatok iránt A proxyszerver-szolgáltatók számos helyen elkezdtek elosztott privát proxykat kínálni.
2010-es évek közepe – Proxy-k az adatbányászathoz és a webkaparáshoz A vállalatok privát proxykra hagyatkoztak, hogy tömeges adatokat nyerjenek ki a webhelyekről, miközben megőrizték anonimitásukat.
2010-es évek vége – Proxyk fokozott biztonsággal és titkosítással A biztonságos protokollokat, például a SOCKS-t és a HTTPS-t a világszerte legalább 30 000 webhelyet és a vállalatok 64%-át érintő növekvő kiberbiztonsági fenyegetések miatt vezették be.
2020-as évek – Proxy-k mesterséges intelligenciával és gépi tanulási integrációval A proxykat arra használták, hogy oktatóanyagokat gyűjtsenek AI-modellekhez és más adatigényes feladatokhoz anélkül, hogy észlelték volna őket.

Tekerje fel

Nyilvánvaló, hogy a privát proxy mérföldekkel jobb, mint a megosztott proxy. Ügyeljen azonban arra, hogy fontolja meg azt a feladatot, amelyre használni fogja.

Ha egyszerűen csak meg akarja kerülni a videostreaming-webhelyek földrajzi korlátozásait, érdemesebb inkább megosztott proxyt beszereznie.

Megmentheti a privát proxyk használatát olyan érzékenyebb feladatokhoz, mint például a népszerű webhelyek internetes lekaparása és a közösségi média kezelése.

GYIK

  1. Hogyan csatlakozhatok privát proxyhoz?

    Privát proxyt kell beszereznie egy proxyszerver-szolgáltatótól. A tervtől függően a proxy beállításain keresztül beállíthatja privát proxyját számítógépen, mobileszközön vagy webböngészőn.

  2. Mi a különbség a nyilvános és a privát proxy között?

    A nyilvános proxy egy ingyenes proxy, amelyet mindenki használhat. Ne feledje azonban, hogy ez a felhasználókat adatvédelmi és biztonsági kockázatoknak teheti ki. A privát proxy kizárólagos áron használható.

  3. Biztonságos a privát proxy?

    Igen. A legtöbb privát proxy titkosítási protokollt használ, ellentétben a nyilvános proxykkal, amelyek általában nem titkosítottak.

  4. A VPN privát proxy?

    Nem, de bizonyos pontokon ugyanúgy működik. Több felhasználó általában megosztja a VPN-kiszolgáló IP-címeit, amelyek nem kizárólagosak, mint a privát proxy-tól származó dedikált IP-címek.

A szerzőről

Peter, az eOldal.hu tapasztalt SEO szakértője és tartalomgyártója. Több mint 10 éve foglalkozik keresőoptimalizálással és online marketinggel, amelyek révén számos magyar vállalkozás sikerét segítette elő. Cikkeiben részletes és naprakész információkat nyújt az olvasóknak a legfrissebb SEO trendekről és stratégiákról.