A legtöbb ember internetes fogalma a Google-on talált oldalak, közösségi média bejegyzések vagy kedvenc YouTube-csatornáik.
Mégis van egy teljesen más web, amely el van rejtve a szem elől. Jelszavak mögött van zárva, és a keresőmotorok nem indexelik. Részét képezi annak a gerincnek, amely biztosítja a mindannyiunk által használt felületi hálót. Ez a mélyháló.
Bár titokzatosan hangzik, és gyakran összekeverik a sötét hálóval, legtöbbünk minden nap hozzáfér hozzá. Meglepő módon az internet több mint 90%-át teszi ki!
Ma megmutatjuk, hogyan férhet hozzá a mélywebhez.
Mi az a Deep Web?
De először is, mi az a mélyháló?
Egyszerűen fogalmazva, a mélyweb a világháló privát oldala. Ezeket az oldalakat a keresőmotorok nem indexelik, és gyakran el vannak rejtve jelszavak vagy előfizetések mögött. Ha közvetlenül hozzájuk fordul, átirányítást kaphat, vagy hibaüzenetet láthat. Annak ellenére, hogy már használja a mélyhálót, az eltér az ismertebb felületi webtől.
1. Surface Web
A keresőmotorok által indexelt oldalak a felszíni web részét képezik. Ilyenek például a hagyományos weboldalak, blogbejegyzések és fórumok.
A YouTube kezdőlapján megtekintendő videó kiválasztása széles körben nyitott folyamat. Mindenki képes megismételni. A videó webcíme és az oldal, amelyen található, többnyire mindenki számára azonos.
A felszíni web eléréséhez csak internetkapcsolatra és webböngészőre van szüksége. A földrajzi helytől vagy az eszköztől függően kis eltérések lehetnek az oldal elrendezésében. De akár Japánban, akár az Egyesült Államokban, akár Svédországban (talán nem mindig Kínában) tartózkodik, bárki közvetlenül a videóra léphet.
És miután a webrobotok felkeresték, az emberek megtalálhatják, ha beírják a megfelelő kifejezéseket a keresőkbe.
2. Mély web
Másrészt a mélyháló nem mindenki számára nyitott. Ha van YouTube-fiókja, akkor ismeri a háttér-irányítópultját. Itt módosíthatja a beállításokat, kezelheti a lejátszási listákat, és akár saját csatornát is beállíthat.
Képzelje el egy pillanatra, hogy valaki betöltheti ezeket az oldalakat egyszerűen egy webcím beírásával a böngészőjében, vagy egy gyors Google keresés után megtalálhatja őket. Biztonsági rémálom lenne. Az emberek fiókjait és személyes adatait rendszeresen ellopnák.
Ezért a mélywebes böngészés privát. A dinamikus kézbesítés, a szerverengedélyek, az átirányítások és a jelszavas védelem kombinációja révén csak bizonyos személyek férhetnek hozzá bizonyos mélyinternet-területekhez.
Például csak Ön férhet hozzá jelszavával online bankszámlájához. Még a magas szintű banki személyzet sem tud bejelentkezni. Jelszava titkosított. Amíg te nem osztod meg, senki más nem tudja.
A másik oldalon a banki biztonsági személyzet saját mély webadminisztrációs területtel rendelkezik, amelyhez a nyilvánosság nem férhet hozzá. Lehetséges, hogy csalás esetén megtekinthetik az Ön tranzakcióit, de mindenféle korlátozás létezik. Nem tudnak csak úgy hozzáadni új kedvezményezetteket, vagy úgy mozgatni a pénzét, ahogy csak tudja.
Mi található a mély weben?
A gyakori mélywebhelyek a következők:
- Paywall és tagsági oldalak
- Felhasználói irányítópultok a közösségi médiában
- Földrajzilag korlátozott tartalom
- Vállalatok és szervezetek belső oldalai
- Bank- és e-mail számlák
- Tudományos és tudományos adatbázisok
- Orvosi feljegyzések
Érdekes módon a mélyweb az internet körülbelül 96%-át teszi ki. A felszíni háló mindössze 1% és 4% között van. A mélyinternet egyes részeihez még soha nem fértek hozzá az emberek. Tele van kódolási és programozási nyelvekkel, amelyek kiszolgálókkal kommunikálnak és adatokat dolgoznak fel.
Aztán vannak oldalak a felszíni web és a mélyháló határán. Ha valaha is dolgozott WordPress-szel vagy más tartalomkezelő rendszerekkel, akkor tudni fogja, hogy van egy statikus bejelentkezési oldal.
A legtöbb ember nem tudja, hogy ez létezik, és nem adják meg a megfelelő bejelentkezési adatokat, ha véletlenül megtalálják. Ha azonban nincsenek extra biztonsági intézkedések, az oldal továbbra is bárki számára elérhető. A keresőmotorok még időnként is indexelnek ilyen oldalakat.
A gyenge biztonság és az engedélyek miatt sok privát oldal vagy haszontalan oldal kerül a felszínre.
Hogyan lehet elérni a mély webet?
Még ha azon is gondolkodik, hogyan férhet hozzá a mélywebhez, valószínűleg már megtette. Amikor felkeresi e-mailjeit vagy Twitter-hírcsatornáját, ez egy mélywebes hozzáférés, mert kifejezetten az Ön számára van fenntartva.
Az emberek iPhone vagy Android készüléken mobilböngészőn keresztül érhetik el a mélyinternetet, akárcsak az asztali böngészőben. Nincs dedikált mély webböngésző.
Engedély nélkül valaki más e-mailjeihez vagy közösségimédia-fiókjaihoz való hozzáférés illegális. Ez gyakorlatilag lehetetlen, hacsak nem lopja el a jelszavát, vagy nem talál biztonsági rést a webhelyen. A vállalatok fehér kalapos hackereket bérelnek fel, hogy elérjék a mély weboldalakat, és teszteljék a gyengeségeket, így a fekete kalapos hackerek nem használják ki őket.
Más mélywebhelyek bárki számára elérhetők, de eltávolítják őket a felszínről, és nem találhatók meg a keresőmotorokon keresztül. Egyes helyi könyvtári webhelyek így működnek. Ahhoz, hogy könyvet találjon a katalógusukban, először egy belső kereső funkcióval kell böngésznie az oldalt.
Bármit is keres, egyedi lekérdezést hoz létre az adatbázisukról, és dinamikus találati oldalt jelenít meg. Még a könyvcím oldalának sincs statikus oldala, és nem lehet navigálni a kezdőlap hivatkozásaira kattintva. Csak mélywebes kereséssel érheti el.
Az olyan nagy internetes keresőmotorok, mint a Google és a Yahoo, csak linkeken keresztül tudják feltérképezni és indexelni az oldalakat. Ezek adják meg az elérési utat, míg a hivatkozás szövege (horgonyszöveg) segít meghatározni a témát. Általánosságban elmondható, hogy minél több link mutat egy oldalra, annál előrébb kerül a találatok között.
Ha nincsenek linkek, vagy a webhely szándékosan blokkolta a keresőrobotokat, az oldal a mélyhálóba kerül.
Földrajzi korlátozások: Hogyan lehet elérni a mélywebes tartalmat
Az internetnek vannak olyan területei, amelyeket egyesek mélywebnek tekintenek, mások viszont nem. Például a kínai erős internetkorlátozások az internet nagy részét elzárták, amelyhez a legtöbb más országban az emberek szabadon hozzáférhetnek. A lokalizált keresőmotorok nem szolgálják ki ezeket a hivatkozásokat.
Gyakori tapasztalat a földrajzi korlátozás, ahol a híroldalak és a streaming szolgáltatások különböző tartalmakat szolgálnak ki a különböző felhasználók számára földrajzi elhelyezkedésük alapján. Vagy teljesen blokkolja a hozzáférést.
Szerencsére ez a tartalom nem teljesen elérhetetlen. VPN-szolgáltatás vagy proxy használatával úgy tűnhet, hogy a kívánt földrajzi területen tartózkodik. Bár rossz szemmel nézzük, az Egyesült Államokon kívül sokan használnak ilyen eszközöket a Netflix és más streaming oldalak amerikai tartalmainak eléréséhez.
Deep Web vs Dark Web
Az elmúlt években a sötét web (néha darknetnek is nevezik) jelentős figyelmet kapott az olyan illegális piacterek növekedésének köszönhetően, mint a Selyemút és másolói. Ezekről ismert, hogy kábítószerekkel, lőfegyverekkel és ellopott adatokkal foglalkoznak. Egy névtelen és törvénytelen vadnyugat képét erősítette, tele bűnözőkkel és olyan undorító tartalommal, mint a gyermekpornográfia.
Sajnos van ebben némi igazság. A 2016-os lap azt találta, hogy az elemzett 2723 sötét webhely 57%-a tiltott tartalomra és illegális tevékenységekre épült.
Hiába gondolnád, hogy mindez rossz, mivel a visszaélést bejelentők, az újságírók, a katonaság és a hírszerző ügynökségek a sötét webet is a nagyobb jó érdekében használják, miközben megvédik identitásukat.
Míg a sötét web kifejezést felcserélhetően használták a mélyhálóval, ez technikailag egy részhalmaz. A sötét web a mélyhálónak csak egy kis részét teszi ki.
Sötét webböngésző
A sötét webet és a mély webet sem indexelik a szokásos keresőmotorok. A kritikus különbség az, hogy a mélyweb nagy része továbbra is elérhető normál webböngészővel.
Ugyanez nem mondható el a sötét webről, mivel további titkosítást és saját protokollokat használ. Saját legfelső szintű domainje is van, a .onion. A mögöttes IP-cím és a szerver helye rejtve van, és a megnyitásához egy speciális webböngésző szoftverre is szükség van, a Tor (The Onion Routing) néven. Tor nélkül nem érheti el biztonságosan az Onion webhelyeket.
Ezenkívül a Tor használatakor nincs átfogó keresőmotor a sötét webhelyek megtalálásához. Egyes címtárak és webhelyek utánozzák a keresési élményt, de ezek általában a szűkebb témákra összpontosítanak. Gyakran elavultak, és biztosan nem indexelnek olyan széles körben, mint a Google.
A sötét web természetéhez tartozik a címek megváltoztatása és a dolgok mozgatása a fokozott biztonság érdekében. A pontos keresőmotorok fenntartása óriási kihívás.
Sokkal gyakoribb, hogy a felhasználók megtanulják egy Onion webhely pontos címét, majd közvetlenül felkeresik azt. Ironikus módon sok Onion URL-t találhat a felszíni weben, de ott nem használhatja őket.
A Tor önkéntesek által karbantartott proxyszerverek sorozatát használja fel, hogy elrejtse a látogatott webhelyeket. Az Ön IP-címe nem azonosítható vagy nyomon követhető, és a rendszer nem generál böngészési előzményeket. Ez lassú és megbízhatatlan böngészési élményt eredményez. A sötét webet használók azonban tolerálják a kompromisszumot, hogy megvédjék identitásukat és az illegális tevékenységekben való részvétel lehetőségét.
A Tor azt is lehetővé teszi, hogy névtelenül szörföljön azokon a mélywebes területeken, amelyekhez hozzáfér, és a normál felületi weben, mindaddig, amíg nem jelentkezik be személyes fiókjaiba. Ez hasonló a VPN-szolgáltatás használatához, és mindkét megoldás alkalmazása a lehető legnagyobb biztonságot nyújtja.
Hogyan lehet elérni a mély webet Tor nélkül
Ha Tor nélkül szeretné elérni a mélyweb sötét oldalát, használhat sötét webes proxy webhelyet. Ezek olyan webhelyek, amelyeket felkereshet egy normál böngészővel, például a Chrome-mal, amely csatlakozik a Tor-hálózathoz. 4everproxy.com nyújtja ezt a szolgáltatást.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy ezek a böngésző alapú proxy-k nem biztosítanak azonos szintű anonimitást, és még lelassíthatják a folyamatot. Nem olyan biztonságosak, mint a Tor, mert naplózhatják, hogy ki használta őket.
Illegális a mélyháló?
Felmerülhet a kérdés, vajon illegális-e a mélywebhez való hozzáférés? Néha igen, néha nem.
Attól, hogy egy oldal nem érhető el linkeken keresztül, vagy nem fedezték fel a keresőmotorok, még nem jelenti azt, hogy az oldal privát vagy illegális.
A dinamikus helyi könyvtári katalógus korábbi példáját tekintheti mély webtartalomnak, de továbbra is nyitott a nyilvánosság számára. Hasonlóképpen, az ismeretlen és részben rejtett bejelentkezési oldalakhoz csak akkor lehet hozzáférni, ha megpróbálja feltörni a felhasználónevet és a jelszót. Ritka, de véletlenül rá lehet botlani egy ilyen oldalra rossz szándék nélkül.
Mikor illegális a mélyweb?
A mélywebhez való hozzáférés illegális, ha nincs engedélye. Valójában ez hackelés, bár a vádemelés általában a hackerre támaszkodik, hogy letöltse vagy módosítsa a rendszer adatait. Ez különösen igaz, ha a szándék csalás vagy zsarolás.
Például illegális hozzáférni valaki más e-mail fiókjához. A dolgok gyorsan komolyra fordulnak, ha pénzügyi haszonszerzés céljából vesz át információkat ezekből az e-mailekből.
Természetesen, ha hozzáfér a saját e-mailjeihez, az nem illegális, de ez is egy példa a mélyweb használatára.
Deep Web vs Dark Web Illegality
Még a sötét webre való merészkedés sem eredendően illegális. A közhiedelem ellenére vannak Onion-webhelyek, amelyek nem tartalmaznak bûnügyi tevékenységet, és nem folytatnak ilyen tevékenységet. Csak akkor lépi át a határt, ha aktívan megszegi a törvényt, például hamis személyazonosító okmányokat vásárol egy illegális piacon.
Vannak szürke területek is. Lehet, hogy egy újságírónak információkat szivárogtató bejelentő technikailag megsérti a törvényt, de lehet, hogy egy vállalat vagy az állam ága által elkövetett jogsértést tár fel.
Tekerje fel
Ma feltettük a kérdést: mi az a mélyháló? Most már mélyebben meg kell értenie azt a hatalmas mennyiségű internetes tartalmat, amelyet a keresőmotorok vagy az átlagos felhasználó nem ismer. Most már tudja, hogyan férhet hozzá a mélywebhez, és egyáltalán miért létezik.
Azt is megvizsgáltuk, hogy mi a különbség a sötét és a mély web között, és hogyan emeli a sötét web a névtelenséget a következő szintre. Míg a sötét web a mélyháló egy részhalmaza, a kifejezések nem cserélhetők fel.