A TTL egy numerikus érték, amely azt az időt határozza meg, amely alatt az adatcsomag egy számítógépen vagy hálózaton létezik, mielőtt eldobják.
Ez a cikk megvizsgálja, hogy mi a TTL a DNS-sel kapcsolatban. Ez különbözik a CDN TTL-től, egy másik kontextustól, amelyben a TTL létezik. Lássuk tehát, miért számít ez, mik a bevált gyakorlatok és még sok más.
Mi a TTL a DNS-ben??
A DNS-élettartam (TTL) az az időtartam, ameddig egy rekord a DNS-kiszolgáló gyorsítótárában marad, mielőtt frissíti. Azt jelzi, hogy a rekordok mennyi ideig maradnak gyorsítótárban a DNS-kiszolgáló memóriájában, miután a szerver megtalálta a gazdagép megfelelő IP-címét.
A TTL a Domain Name Server vagy DNS elsődleges eleme. Ezeket minden webhelyen alapértelmezés szerint vagy a domain tulajdonosa állítja be.
A számértéktől függően a DNS-feloldó tudja, hogy mennyi ideig kell gyorsítótáraznia egy lekérdezést, mielőtt újat kérne a mérvadó névszervertől.
A DNS TTL érték beállítása másodpercben történik. Ha például 600 másodpercre van állítva, akkor 10 percbe telik, mire a DNS-rekord törlődik a gyorsítótárból. Másrészt, ha 86 400 másodpercre van állítva, a rekord 24 órán keresztül gyorsítótárban marad.
A DNS TTL létfontosságú szerepet játszhat a webhely látogatóinak élményének javításában. Ez különösen igaz azokra a webhelyekre, amelyek gyakran frissítenek.
Hogyan működik ez a gyakorlatban?
Tegyük fel, hogy a felhasználó beír egy URL-t a böngészőbe, hogy megjelenítse a webhelyet. A felhasználó akaratlanul is elkéri a helyi DNS-feloldótól vagy kérelmezőtől a tartomány IP-címét.
De mi van akkor, ha valaki más is benyújtotta ugyanezt a kérést?
Ebben az esetben a lekérdezés rekordja valószínűleg a DNS-feloldó gyorsítótárában tárolódik. A TTL értékétől függ, hogy mennyi ideig marad ott.
Tehát, ha a domain név tulajdonosa 3600 másodpercre állítja be a TTL-t (ami 1 órával egyenlő), és a felhasználó az utolsó felhasználótól számított egy órán belül eléri az URL-t, akkor a feloldó nem fogja újra lekérdezni a mérvadó névszervert. Ehelyett lekéri a gyorsítótárból, felgyorsítva a DNS-feloldási folyamatot.
Másrészt egy óra letelte után a rekord törlődik a gyorsítótárból. Az URL-cím elérésére irányuló kérések esetén a feloldó újra lekéri a tartományt a mérvadó névszervertől.
Mik a különböző TTL értékek
A TTL értékek beállítása másodpercben történik. Például a 300-as TTL-érték 300 másodpercnek vagy 5 percnek felel meg, a 900-as érték 15 perc hosszú, és így tovább.
A TTL értéket akár 1 másodpercre is beállíthatja. A gyakorlatban azonban a minimális élettartam általában 30. A legtöbb webhely alapértelmezett DNS TTL értéke 3600 vagy egy óra.
Öt Start of Authority (SOA) TTL-érték van, amelyek hatással lehetnek webhelye teljesítményére.
- SOA TTL: Ez az az intervallum, amikor a SOA rekord frissül.
- TTL frissítése: Ez az az időköz, amikor a másodlagos kiszolgálók frissítik a mérvadó névszerver adatait. Ez biztosítja, hogy a látogatók megtekinthessék a legújabb frissítéseket.
- TTL újrapróbálása: Ha a fenti kezdeti frissítés sikertelen, egy másodlagos kiszolgáló többször megpróbálja frissíteni az adatokat a mérvadó névszerverről. Az érték itt általában egy óra vagy kevesebb.
- Lejárati TTL: Ha a fenti utolsó két folyamat sok próbálkozás után meghiúsul, a DNS-rekord lejár. Ezt követően a rekord elavultnak minősül, és már nem használható.
- NX TTL: Ez az az időköz, ameddig egy nem létező lekérdezés (NXDOMAIN) gyorsítótárazásra kerül.
Miért számít a TTL?
A webhelytulajdonosok elsődleges gondja az, hogy mennyi időbe telik a weboldalak betöltése.
Ennek jó oka van. A statisztikák azt mutatják, hogy a webhely látogatóinak 53%-a elhagyja, ha egy oldal betöltése 3 másodpercig vagy tovább tart. Lassú és egyenletes itt nem nyer versenyt.
Szerencsére vannak módok a webhely betöltési idejének javítására. Az egyik a webhely TTL-jének módosítása.
A DNS TTL létfontosságú eleme a webhelyeknek. A legtöbb webhely nagy mennyiségű szöveget, képet, videót és egyéb adatot tartalmaz. Ha a nulláról kellene betölteniük minden alkalommal, amikor látogató érkezik, az lassítaná a teljesítményt.
Ez az, ami miatt a TTL olyan fontos a DNS-ben.
Minél magasabb a DNS TTL, annál ritkábban kell DNS rekordot előásni a mérvadó névszerverről. A gyorsítótárazott webhely tovább marad fent a frissítés előtt, így a webhely gyorsabban töltődik be. Ez a mérvadó névszerverre is kisebb nyomást gyakorol.
Bár a rövidebb TTL-nek is megvan a maga haszna, különösen olyan webhelyeknél, amelyek gyakran frissítik a tartalmukat. Ezek a webhelyek nem engedhetik meg maguknak, hogy a látogatók olyan tartalmat nézzenek meg, amely már felesleges.
DNS TTL Legjobb gyakorlatok
Mostanra megértette, hogy a DNS TTL és a lekérdezések száma között van egy közvetett kompromisszum. Ennek ellenére vannak olyan tényezők, amelyeket figyelembe kell venni a webhely TTL-értékének kiválasztásakor.
Mikor érdemes hosszú TTL-t használni
A hosszabb TTL-ek sok webhelytulajdonos számára maximalizálják a költségelőnyöket. Ideálisak olyan statikus webhelyekhez, amelyek nem esnek át gyakori frissítéseken vagy változtatásokon. Mivel ezeken a webhelyeken a tartalom nem fordul át gyorsan, a felhasználókat nem érik felesleges információk a hosszú távú gyorsítótárazás miatt.
A hosszú DNS TTL eredményeként kevesebb a keresés, alacsonyabbak a költségek és gyorsabb a betöltési idő. Ráadásul lényegesen kisebb nyomás nehezedik a névszerverre.
Mikor érdemes rövid TTL-t használni
A hosszabb TTL-értékek előnyei nem érvényesek minden webhelyre. Azon webhelyeknek, amelyek gyakran felülvizsgálják rekordjaikat, szükségük van a gyorsítótárra, hogy gyorsabban lejárjanak. Így a rekordlekérdezések gyakrabban fordulnak elő, és a legfrissebb információkat biztosítják a felhasználóknak.
A rövidebb értékek másik előnye a tartományok új szerverekre való áthelyezése. A rövidebb időközönként beállított TTL értékek a lehető legrövidebb időn belül az új IP-címhez irányítják a felhasználókat.
Tekerje fel
A DNS-ben található TTL egy létfontosságú beállítás, amely lehetővé teszi a domain tulajdonosa számára, hogy szabályozza, mennyi ideig maradjanak fenn a webhely adatai, mielőtt a frissítések előkerülnek.
Értékeik vannak (másodpercben), amelyek azt jelzik, hogy az egyes rekordok mennyi ideig maradnak a gyorsítótárban. A legtöbb webhely szabványos időtartama egy óra.
Az ideális TTL-érték segít csökkenteni a webhely betöltési idejét, és biztosítja, hogy a tartalom naprakész maradjon.
GYIK
-
Mi a jó TTL a DNS számára?
Az ideális TTL a webhelyen történő frissítések gyakoriságától függ. A legtöbb webhely szabványos TTL-értéke 3600, ami egy órának felel meg.
-
Mit jelent a TTL 1 óra?
Ez azt jelenti, hogy a TTL 3600 másodpercre volt beállítva, ami azt az időt jelenti, ameddig a DNS-rekord gyorsítótárban marad. Ezt követően a DNS-feloldó új rekordokat kér a mérvadó névszervertől.
-
A magasabb vagy alacsonyabb TTL jobb?
Ez a webhelyen végbemenő változtatások gyakoriságától függ. A gyakrabban változó webhelyek számára előnyös az alacsonyabb DNS TTL-érték, és fordítva.
-
Mi a TTL célja?
A TTL korlátozza az adatok számítógépen vagy hálózaton belüli élettartamát. Ez felveheti a kérdést, hogy mi a TTL a DNS-ben? Ez azt jelzi, hogy a DNS-rekordok mennyi ideig maradnak a gyorsítótárban, mielőtt frissítésre kerülnek.