Mi az a tűzfal? (Minden, amit tudnod kell)

Peter

Naponta körülbelül 30 000 webhelyet törnek fel. Ez az oka annak, hogy a kiberbiztonsági eszközök, például a víruskereső szoftverek és a VPN-ek egyre terjednek.

Azonban nem minden felhasználó ismeri eszközének veleszületett védelmét olyan online fenyegetések ellen, mint a rosszindulatú programok és vírusok. Ez az első védelmi vonal az úgynevezett „tűzfal.”

Hasonlóan az országok határaihoz és határőrizetéhez, minden eszköz rendelkezik tűzfallal. A megállapított határok és tűzfalak fő szerepe, hogy megakadályozzák a fenyegetések behatolását.

Ebben a cikkben többet megtudhat a számítógépek – a tűzfalak – határellenőrzéséről. Folytassa az olvasást, hogy megértse, mi ez, hogyan működik, és így tovább.

Meghatározása Tűzfal

📖 Definíció
A tűzfal egy biztonsági rendszer vagy hálózati biztonsági eszköz, amely egy belső magánhálózat és egy külső nyilvános hálózat között helyezkedik el.
A „tűzfal” kifejezés a fizikai falak gondolatából származik, amelyek megakadályozzák a tűz terjedését vészhelyzetekben.

A tűzfalak védőmembránként működnek, amelyek ellenőrzik és szűrik a bejövő és kimenő forgalmat. Feladata, hogy engedélyezze vagy megtagadja az útjába kerülő adatok belépését vagy kilépését.

Mivel a weben minden adat adatcsomagként kerül továbbításra, minden tűzfal csomagszűrőnek tekinthető.

Hogyan a Tűzfal Művek

Hogyan szűrik a tűzfalak az adatokat az internetről

Amint az adatok elérik az eszközt (vagy egy hálózatot), a belépési ponton – az úgynevezett porton – keresztül jutnak be. Ezen a porton ellenőrzi az adatokat a tűzfal.

Ugyanez a folyamat megy végbe az eszközt vagy a hálózatot elhagyó adatokkal is – a kilépési ponton ellenőrzik azokat. Egyszerűbben fogalmazva, a tűzfalak figyelmen kívül hagyják és kezelik a hálózati kommunikációt.

Ahhoz, hogy valóban megértsük a tűzfalak működését, alaposan meg kell ismerkednünk az Open Systems Interconnection (OSI) modelljével.

A következő részben ezt fogod megtanulni. Olvass tovább.

A hét OSI réteg

Az OSI modell segít az embereknek meghatározni a hálózatuk felépítéséhez szükséges hardvert és szoftvert, beleértve a tűzfalakat is. A modell hét rétegből áll.

Ezek a rétegek a következők:

  1. Fizikai réteg – kezeli az elektromos, mechanikai és fizikai adatátvitelt a hálózaton keresztül
  2. Adatkapcsolati réteg – adatkeretek átvitelét biztosítja a szomszédos hálózati csomópontok között. Kezeli az adatkeretezési, hibaészlelési és áramlásvezérlési protokollokat
  3. Hálózati réteg – kezeli az adatcsomagok hálózatokon keresztüli útválasztását, beleértve a címzést, a logikai hálózati topológiát és az útválasztási protokollokat
  4. Szállítási réteg – megbízható és rendezett adatszolgáltatást biztosít a forrás- és célrendszerek között
  5. Session Layer – létrehozza, kezeli és megszünteti az alkalmazások közötti kommunikációs munkameneteket
  6. Bemutató réteg – kezeli az adatok formázását, tömörítését, titkosítását és visszafejtését annak érdekében, hogy az információk kompatibilis formátumban jelenjenek meg
  7. Alkalmazási réteg – szolgáltatásokat és interfészeket biztosít az alkalmazások számára a hálózati szolgáltatások, például alkalmazások (pl. e-mail, fájlátvitel és webböngészés) eléréséhez

A különböző tűzfalak az OSI modell különböző szintjein működnek. Nézze meg, hogyan haladnak át az adatok ezeken a rétegeken a Bytebytego alábbi ábrájával:

Honnan tudja a tűzfal, hogy milyen adatokat engedjen be vagy ki? Ezt előre meghatározott biztonsági szabályok alapján teszi. Mindez a tűzfal típusától függ.

Típusai Tűzfalak

A tűzfalaknak két fő kategóriája van. Az első az hardver alapúamely olyan, mint egy speciális számítógép, amelyet hálózatra tesz, hogy megvédje.

Míg a második kategória az szoftver alapúahol az eszközén található speciális szoftver segíti a hálózat kezelését. Ezeket általában Software-as-a-Service (SaaS) tűzfalaknak nevezik.

Ebből a két kategóriából számos tűzfaltípus emelkedik ki, mint például:

A tűzfalak típusai

Tudjon meg többet az egyes tűzfaltípusokról alább.

1. Hálózati címfordító (NAT) tűzfalak

A NAT tűzfal megvédi a hálózatot az illetéktelen hozzáféréstől, és elrejti a hálózaton belüli eszközök privát IP-címeit (Internet Protocol).

A NAT azt is lehetővé teszi, hogy egy magánhálózatban több eszköz egyetlen nyilvános IP-címen ossza meg, amikor a hálózaton kívüli eszközökkel kommunikál.

Ez a típusú tűzfal is működik a hálózati réteg. Általában az útválasztókon található, és csak akkor engedi át az internetes forgalmat, ha a magánhálózaton lévő eszköz kéri.

2. Állapotjelző tűzfalak

A „hagyományosnak” nevezett állapotalapú ellenőrző tűzfal minden tevékenységet figyel a kapcsolat megnyitásától a bezárásig.

Megvizsgálja az adatcsomagot, és engedélyezi vagy megtagadja a mozgást a csomag állapota, portja és protokollja alapján. Ez a tűzfal általában működik hálózat és szállítás rétegek.

A csomagvizsgálatot az adminisztrátor által meghatározott szabályok és a kommunikáció kontextusa határozzák meg – például a korábbi kapcsolatokból származó információk és az ugyanabból a kapcsolatból származó csomagok felhasználása.

🎉 Érdekes tény:
Az állapotalapú tűzfalat Gil Shwed találta fel 1993-ban. Ő alapítója és vezérigazgatója a Check Point Software Technologies Ltd-nek, amely napjaink egyik vezető kiberbiztonsági megoldás-szolgáltatója.

3. Állapot nélküli tűzfalak

Az állapot nélküli tűzfal a forrás és a célcím alapján engedélyezi vagy letiltja a csomagokat a hálózatába.

Ez a tűzfal figyeli a hálózati forgalmat. Viszont nem ellenőrzi sem azt, sem az állapotát, ergo hontalan.

Példa erre a tűzfalra a fájlátviteli protokoll (FTP), amely a két számítógép közötti fájlok küldésének leggyakoribb módja.

4. Proxy tűzfalak

Ezt a típust alkalmazásszintű átjárónak vagy ALG-nek is nevezik. Ez egy átjáró az egyik hálózatról a másikra egy adott alkalmazás számára.

A proxy tűzfal közvetítőként szolgál az ügyfelek és a szerverek (proxy) számára. Állapottartó és mély csomagellenőrzést (DPI) végezhet a rosszindulatú forgalom kiszűrésére.

Proxy tűzfalak működnek a alkalmazási réteg. Ez azt jelenti, hogy megértenek bizonyos alkalmazásprotokollokat, mint például a HTTP, FTP, TCP, ACL és még sok más.

✅ Pro tipp:
Ha proxy tűzfal beszerzését tervezi, fontolja meg egy olyan beszerzését, amely támogatja az SSL/TLS ellenőrzést a nagyobb biztonság érdekében. Ez a funkció lehetővé teszi a tűzfal számára a titkosított adatok visszafejtését és ellenőrzését, megvédve az eszközöket a titkosított tartalomban rejtőző fenyegetésektől.

5. Állapotalapú többrétegű vizsgálat (SMLI) tűzfalak

Ahogy a neve is sugallja, a csomagszűrés több szinten történik: hálózat, szállításés alkalmazás rétegek.

Szűréskor a szűrt csomagokat is összehasonlítja az ismert és megbízható csomagokkal. A bizalmat csak a csomag kommunikációs állapota határozza meg.

A „megbízhatósági teszten való megfeleléshez” egy adatcsomagnak külön kell átmennie minden egyes vizsgálati rétegen. Ezért a többrétegű ellenőrző bit.

6. Következő generációs tűzfalak (NGFW)

A következő generációs tűzfal a rendszeres állapotalapú ellenőrzési technológiát további biztonsági funkciókkal kombinálja a modern fenyegetések leküzdésére.

Az NGFW-k egy ipari szabvány vállalati használatra. A sajátosságok cégenként eltérőek.

Néha az NGFW-ket felcserélhetően Unified Threat Management (UTM) tűzfalnak nevezik.

Az UTM három (néha több) kiberbiztonsági intézkedés gyermeke. Ezek lehetnek:

  • állapotalapú ellenőrző tűzfal
  • behatolás megelőzés
  • egy biztonsági alkalmazás, például egy virtuális magánhálózat (VPN)

7. Virtuális tűzfalak

A virtuális vagy felhő alapú (vagy felhőalapú) tűzfal ugyanazt csinálja, mint hardver alapú társai.

A különbség azonban a telepítésben és a kezelésben rejlik, ami a felhőből történik.

Biztonságot nyújt a felhőalapú alkalmazások, virtualizált környezetek és elosztott hálózatok számára.

Ez a tűzfal nagyszerű megoldás olyan körülmények között, amikor és ahol a hardveres tűzfalak telepítése szinte lehetetlen – például nyilvános és privát felhőkörnyezetek, szoftver által definiált nagy kiterjedésű hálózatok (SD-WAN) és szoftver által definiált hálózatok (SDN).

Emellett a felhőalapú tűzfalak skálázhatóságot, rugalmasságot és központosított felügyeletet kínálnak több helyen.

📝 Jegyzet:
Ha többet szeretne megtudni a tűzfalakról és az eszközök védelmének egyéb módjairól, iratkozzon fel a Surfshark szolgáltatásra kétheti hírlevél tippekért, frissítésekért és egyebekért.

Tűzfal: Az első védelmi réteged

A tűzfal egy olyan biztonsági eszköz, amely megakadályozza a hálózathoz való jogosulatlan hozzáférést. Ellenőrzi, figyeli, blokkolja és átirányítja az adatforgalmat.

Ezenkívül szabályozza a hozzáférést bármely webhelyhez és alkalmazáshoz. A tűzfal mindezt és még sok mást megtesz, miközben megvédi Önt és eszközeit a rosszindulatú programoktól.

Kaphat vírusirtó szoftvereket, VPN-eket és egyéb kiberbiztonsági eszközöket. Azonban továbbra is a legjobb, ha a tűzfalakat fent tartja, hogy megvédje eszközeit.

GYIK

  1. Szüksége van tűzfalra a számítógépére?

    Tűzfalra van szüksége az eszközén, hogy biztonságban tudjon maradni a rosszindulatú programokkal szemben, amikor az interneten böngészik. A legjobb, ha soha nem kapcsolja ki a tűzfalat. Ennek fenntartása szinte lehetetlenné teszi a hálózat rosszindulatú forgalommal való bejutását.

  2. A hackerek átjuthatnak a tűzfalon?

    Igen. Ha egy tűzfal elavult, vagy véd egy alkalmazást sebezhető pontokkal, a hacker kihasználhatja a tűzfalat – annak bonyolultságától függetlenül. Az elavult tűzfalak és az ismert problémákkal rendelkező szolgáltatások biztonsági kockázatot jelentenek.

  3. Szükségem van tűzfalra, ha van vírusirtóm?

    A legjobb, ha egyszerre fut egy vírusirtó ÉS egy tűzfal. Általában elég egy tűzfal. Ha azonban egy vírus bejut az eszközbe, a tűzfal nem sokat tehet. A vírusirtó kiválóan alkalmas arra, hogy megtisztítsa eszközét a rosszindulatú alkalmazásoktól.

A szerzőről

Peter, az eOldal.hu tapasztalt SEO szakértője és tartalomgyártója. Több mint 10 éve foglalkozik keresőoptimalizálással és online marketinggel, amelyek révén számos magyar vállalkozás sikerét segítette elő. Cikkeiben részletes és naprakész információkat nyújt az olvasóknak a legfrissebb SEO trendekről és stratégiákról.