A világ bármely pontján 39 másodpercenként történik kibertámadás. Mióta a digitális támadások ilyen széles körben elterjedtek, ma 1,6 milliárd ember használja a VPN-szolgáltatásokat. Ennek ellenére az amerikaiak 32%-a még mindig tétovázik a VPN használata mellett.
Sok tévhit kering a VPN-ek használatával kapcsolatban. E téves ötletek miatt sok internetfelhasználó védtelenül böngészik az interneten a kibertámadásokkal szemben.
Mivel a VPN-szolgáltatások használatával kapcsolatos kétségek félretájékoztatásból származnak, ez a cikk áttekinti és megdönti ezeket a mítoszokat jelentős bizonyítékokkal és tényekkel.
🔑 Legfontosabb elvitelek:
- Az internethasználók VPN-eket használnak a biztonságosabb böngészés érdekében és a kibertámadások elkerülése érdekében.
- A VPN-ekkel kapcsolatos egyik leggyakoribb mítosz az, hogy a felhasználók 100%-os névtelenséggel rendelkeznek használatuk során.
- A VPN-nek számos felhasználási módja van, például biztonságos csatlakozás a nyilvános WiFi-hez, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy földrajzi letiltás nélkül keressenek.
- Az internet sebességét a VPN befolyásolja. Lelassíthatja vagy felgyorsíthatja az internetkapcsolatot. Ennek oka a szerver távolsága és infrastruktúrája, a titkosítás szintje és a szabályozás.
A leggyakoribb VPN-mítoszok leleplezése
Eleinte a vállalkozások voltak az egyedüliek, akik VPN-eket használtak adataik védelmére. Manapság bárki használhat VPN-t, a vállalatoktól a magánszemélyekig. Az emberek világszerte különféle okokból használják a VPN-eket, elsősorban a következők miatt:
- Adatvédelem
- Hálózati biztonság
- Hozzáférés a földrajzilag korlátozott tartalomhoz
👍Hasznos cikk: A VPN-ek az adatvédelem és a biztonság mellett több előnnyel is járhatnak. További információért olvassa el a Techjury cikkét a VPN használatának előnyeiről és hátrányairól. |
Az ilyen előnyök mellett még mindig rengeteg ember nem bízik a VPN-ekben. Ez a cikk a 10 legnépszerűbb VPN-mítoszt külön-külön összegyűjti és megcáfolja, meggyőzve azokat, akik tétováznak a VPN használatában.
1. mítosz: A VPN 100%-os névtelenséget garantál
A VPN használatával nem leszel 100%-ban anonim az interneten. A VPN csak a következőkre képes:
- A felhasználó forgalmának átirányítása
- Biztosítson biztonságos kapcsolatot
- Az IP-cím és a földrajzi hely elrejtése
Míg a VPN-ek megvédik a felhasználókat a kiberfenyegetésektől, és biztosítják számukra a magánélet védelmét, ez nem jelenti azt, hogy láthatatlanok. A keresőmotor továbbra is tárolhatja és összekapcsolhatja a felhasználó keresési előzményeit a fiókjával.
⌛ Dióhéjban: A VPN-ek nem tudják elrejteni a felhasználók keresési előzményeit vagy webhelytevékenységeit bejelentkezéskor. A webhelyeken továbbra is szerepelhet a felhasználó neve, e-mail címe és sok más adat, amikor egy felhasználó bejelentkezik. |
2. tévhit: A VPN-ek bonyolultak, és csak műszakilag jártas embereknek valók
Éppen ellenkezőleg, a VPN-ek könnyen beállíthatók és konfigurálhatók. Kezdetben nehéz lehet néhány kezdő számára, de nem kell műszaki szakértőnek lenni ahhoz, hogy működjön.
Például, NordVPN csak néhány lépést igényel a beállítás.
Az első lépés az előfizetés beállítása és a VPN-alkalmazás letöltése eszközére. Ezt követően be kell jelentkeznie fiókjába, ki kell választania a használni kívánt kiszolgálót, és meg kell nyomnia a gombot Gyors csatlakozás gomb.
3. mítosz: Az ingyenes VPN-k ugyanolyan jók, mint a fizetős VPN-k
Nem igaz az az állítás, hogy az ingyenes VPN-k ugyanolyan jók, mint a fizetős VPN-k.
A fizetős VPN-k olyan prémium funkciókkal rendelkeznek, amelyeket az ingyenes VPN-ek nem kínálnak. Bár mindkettő adattitkosítást biztosít, és segít megvédeni a felhasználókat a hackerekkel szemben, az ingyenes VPN-eknek vannak hátrányai, például:
- Adatlopás veszélye
- Korlátozott sávszélesség
- Nincs adatfolyam-hozzáférés
- Korlátozott hozzáférés a szerverekhez
- Gyengébb minőségű biztonsági és titkosítási protokollok
4. mítosz: Minden VPN ugyanaz
Nem minden VPN egyforma. A VPN-szolgáltatók különböző szolgáltatásokat kínálnak a biztonsági és adatvédelmi szint tekintetében. Az alábbiak a gyakori VPN különbségek:
- A titkosítás szintje
- Rosszindulatú programblokkoló funkciók
- Az elérhető szerverhelyek száma
- A szerverekhez való egyidejű kapcsolódások száma
👍Hasznos cikkek: A felhasználók számos funkciót ellenőriznek, amikor kiválasztják a megfelelő VPN-szolgáltatást. Tekintse meg a Techjury Surfshark VPN Review és a McAfee VPN Review oldalát, hogy megtudja, ez a megfelelő VPN-szolgáltatás az Ön igényeinek. |
5. mítosz: Csak a bűnözők használnak VPN-t
Gyakori tévhit, hogy a VPN-ek csak rosszindulatú vagy bűnözők számára készültek. Ez nem igaz. Bárki használhat VPN-t, ha az az országában legális.
Például egyes külföldön tanuló diákok földrajzi blokkolást tapasztalnak. Amikor ezzel a dilemmával szembesülnek, VPN-eket használnak az adott régiókban nem elérhető tartalom eléréséhez.
Az újságírók VPN-eket is használnak internetes forgalmuk elrejtésére és érzékeny információk küldésére. Eközben a szigorú tartalomcenzúrával rendelkező országok polgárai VPN-eket használnak a kívánt tartalom eléréséhez.
A vállalkozások VPN-eket is használnak, hogy biztonságos kapcsolatot létesítsenek távoli dolgozóik és fiókjaik között.
💡 Tudtad? A vállalati irányelvek betartásának köszönhetően a vállalkozások 70%-a VPN-t használ, ami garantálja alkalmazottai online biztonságát. |
6. tévhit: Eszköze biztonságban van a hackerekkel szemben, ha VPN-t használ
Bár a VPN-eket úgy tervezték, hogy megakadályozzák, hogy harmadik felek lehallgatják online tevékenységeit, nem feltörésbiztosak. In VPNpro2020-ban a CNET-nek adott interjújában a kutatók felfedték, hogy a hackerek rosszindulatú programokat és zsarolóprogramokat telepíthetnek hamis VPN-szoftver-frissítések segítségével.
„A CyberGhost és a Hotspot Shield VPN-ek biztonságának tesztelésekor elfogtuk a kommunikációt. A hacker támadás végrehajtásához ugyanazon a hálózaton lehet, mint az Öné. Ezt úgy teszik, hogy megtévesztik, hogy egy hamis Wi-Fi hotspothoz csatlakozzon” – tették hozzá a kutatók.
Íme azoknak az eseteknek a listája, amikor a VPN-ek nem tudják megvédeni a felhasználókat:
1. Kompromittált webszolgáltatások
A felhasználóknak óvatosnak kell lenniük azzal kapcsolatban, hogy milyen információkat adnak meg online, mivel egyes VPN-szolgáltatók és webadminisztrátorok nem követik a biztonsági gyakorlatokat az adatok kezelése során. Ezen gyakorlatok be nem tartása kockáztathatja a felhasználó hitelesítő adatait, és adatvédelmi incidensnek teheti ki őket.
2. Malware fertőzés
A VPNS megakadályozhatja, hogy a felhasználók hozzáférjenek olyan webhelyekhez, ahol rosszindulatú programokkal fertőzött fájlok találhatók. Azonban nem minden VPN tudja megakadályozni a felhasználókat a vírusos fájlok és programok letöltésében és telepítésében.
Ennek ellenére a VPN-eket nem szabad alternatívává tenni a víruskereső szoftverekkel szemben.
⌛ Dióhéjban: A VPN nem nyújt teljes védelmet a rosszindulatú programokkal szemben. Tekintse meg a különböző típusú rosszindulatú programokat, és azt, hogyan maradhat biztonságban, hogy megvédje eszközeit és adatait a lehetséges támadásoktól. |
3. Kompromittált eszközök
A VPN-ek megvédhetik az adatátvitelt. Ha azonban egy hacker már hozzáfért a felhasználó eszközéhez, könnyen bejelentkezhet a felhasználó adataiba VPN-sel vagy anélkül.
7. mítosz: A VPN csökkenti vagy felgyorsítja az internetet
A felhasználók csak lassabb csatlakozási sebességet észlelnek, mivel a titkosítási folyamat megnövelheti az eszköz internethez való csatlakozásának idejét. Az online játékosok néha észreveszik az internet sebességének növekedését, mivel a VPN-ek segíthetnek nekik szabályozni a sávszélesség-szabályozást.
A kulcs egy legitim VPN használata, megfelelő szerver-infrastruktúrával és konfigurációkkal. Ezzel lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ne érezzenek különbséget az internet sebességében.
Például a VPN 20%-kal lelassítja a letöltési sebességet. 100 Mbps-tól a letöltési sebesség 80 Mbps lesz. Ez hatalmas különbségnek tűnhet, de nem befolyásolja jelentősen a felhasználók internetes böngészését.
Referenciaként az alábbi táblázat mutatja, hogy mekkora az internet sebessége.
Kép forrása: PCMag.com
Néha a VPN felgyorsíthatja a kapcsolatokat. Ez az eset akkor fordul elő, amikor az internetszolgáltatók korlátozzák a sávszélességet. Ha a sávszélesség-allokációt teljesen kihasználják, az internetkapcsolat lelassul.
Ezenkívül a VPN-ek titkosíthatják a felhasználó forgalmat, amelyet az internetszolgáltatók nem tudnak felügyelni. A titkosított forgalom megakadályozza, hogy az internetszolgáltatók korlátozzák a felhasználók sávszélességét, és a felhasználók nagyobb internetsebességet kapnak.
A felhasználók a csatlakozási sebesség javulását is tapasztalhatják, amikor egy közeli VPN-kiszolgálóhoz csatlakoznak.
👍 Hasznos cikk: A válasz arra, hogy a VPN-ek lelassítják vagy javítják-e az internetkapcsolatokat, ebben a hasznos Techjury-cikkben találhatók. |
8. mítosz: A VPN-ek ugyanazok, mint a Tor és a proxy
A felhasználók általában a VPN-ekkel azonos kontextusban hivatkoznak a Tor-hálózatokra és proxyszerverekre. Ezek azonban nem ugyanazt a funkciót töltik be, és nem szabad így kezelni őket. A Tor forgalmat az internetszolgáltató észleli, és a proxy csak az Ön IP-címét rejti el. Még ha kombinálják is, a Tor és a proxy még mindig nem felel meg a VPN teljesítményének.
Noha mindegyik javítja a magánélet védelmét és a biztonságot, sok lényeges különbség különbözteti meg e hármat. Lásd az alábbi összehasonlító táblázatot:
Jellemzők | VPN | Tor | Meghatalmazott |
A cselekvés módja | Biztonságos és titkosított kapcsolatot állít be az ügyfél és a VPN-kiszolgáló között. | Engedélyezze az anonim kommunikációt a webes forgalom csomóponti útválasztókon keresztül történő átirányításával. | Kapcsolatként szolgál a kliens és a célkiszolgáló között. |
Névtelenség | IP-cím maszkolás | Igazi névtelenség | IP-cím maszkolás |
Biztonság | Titkosított kapcsolat | Titkosított kapcsolat | Ez a proxyszerver típusától függ |
Használt tokok | Adatvédelem, a cenzúra megkerülésével és a földrajzilag korlátozott tartalmakhoz való hozzáféréssel az internettel | Adatvédelem, a cenzúra és az internetes korlátozások megkerülésével, a legjobb a sötét webes hozzáféréshez | IP-címek maszkolása, tartalmak szűrése vagy gyorsítótárazása, a helyi korlátozások megkerülése |
9. mítosz: A VPN-ek soha nem gyűjtenek adatokat
Sajnos egyes VPN-szolgáltatások, különösen az ingyenesek, felhasználói adatokat gyűjtenek. Ezek az ingyenes VPN-szolgáltatók nyomkövető cookie-k segítségével kísérlik meg figyelemmel kísérni az Ön online tevékenységét. Ezt úgy teszik meg, hogy elrejtőznek, és segítik a VPN-t szolgáltatásainak javításában.
A következő információk gyűjtése veszélyeztetheti az Ön személyes adatait:
- Adatok más telepített alkalmazásokról és azok használatáról
- GPS-adatok vagy lakcím
- Böngészőelőzmények
- Bármilyen személyazonosításra alkalmas adat
Ami még aggasztóbb, más VPN-ek adatokat gyűjtenek és értékesítenek harmadik feleknek. A Cybernews felfedte, hogy 2022-ben 25 millió ingyenes VPN-felhasználó információi kerültek nyilvánosságra.
Ennek ellenére a felhasználóknak óvatosnak kell lenniük a VPN-szolgáltatás kiválasztásakor. Ennek egyik módja az, hogy ellenőrizze a szolgáltató adatvédelmi szabályzatát, hogy elkerülje ezeket az eseteket.
10. mítosz: Minden VPN feloldhat minden földrajzilag korlátozott tartalmat
A VPN-ekkel kapcsolatos igazság az, hogy nem mindegyik képes feloldani a földrajzilag korlátozott tartalmat. A földrajzi korlátok általában VPN-korlátozásokat okoznak, ami megakadályozza, hogy hozzáférjen olyan streaming óriásokhoz, mint a Netflix és a Hulu. Azt is tudni fogja, ha egy webhely blokkolja a VPN-t, mivel egy hibaüzenet azt jelzi, hogy úgy tűnik, hogy megpróbálja megkerülni a földrajzi blokkolási korlátozásokat.
A tartalomkorlátozás feloldásához a VPN-szolgáltatásnak rendelkeznie kell egy olyan országban lévő szerverrel, ahol a tartalom elérhető. Ha a VPN-szolgáltatásnak nincs szervere az adott országban, akkor nem férhetnek hozzá a korlátozott tartalomhoz.
👍 Hasznos cikk: A VPN-ek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy feloldják a régiójukban nem elérhető Netflix-filmek és tévéműsorok blokkolását. Olvassa el a Techjury cikkét, hogy megtudja, hogyan lehet VPN-t használni a földrajzilag korlátozott tartalmak eléréséhez a Netflixen. |
Bottom Line
Hozzáértő felhasználóként a VPN-tévhitek megismerése segíthet a legjobb VPN-szolgáltató kiválasztásában. Tudatosítja az embereket a néhány VPN-kockázatról, és arról, hogyan lehet ezeket elkerülni.
Végső soron a VPN-mítoszok igazságának ismerete lehetővé teszi, hogy az emberek aggodalom nélkül élvezhessék az eszközben rejlő lehetőségeket.
GYIK
-
Van-e veszélye a VPN használatának?
Igen, a VPN használatának vannak veszélyei, például az egész hálózatot kitéve rosszindulatú programoknak, például DDoS-támadásoknak és hamisító támadásoknak.
-
Milyen érvek szólnak a VPN-ek ellen?
A VPN-ek befolyásolhatják az internet sebességét, és a felhasználók kapcsolatcsökkenést tapasztalhatnak. A VPN-ek használata azt eredményezheti, hogy a felhasználók blokkolják a szolgáltatás vagy webhely használatát vagy elérését. Ezenkívül egyes országok a VPN-eket illegálisnak tekintik, ami a felhasználóknak a büntetlenség hamis érzését keltheti.
-
Etikus-e VPN-t használni?
Maga a VPN-ek használata legális és etikus. A művelet azonban etikátlannak minősül, ha a felhasználók VPN-eket használnak illegális cselekmények elkövetésére.
-
Elkaptak valakit VPN használatán?
Igen, vannak olyan esetek, amikor a felhasználók elkapják a VPN-ek használatát. Egyes VPN-adatvédelmi szabályzatok lehetővé teszik a VPN-szolgáltatások kapcsolatnaplók tárolását. A hatóságok összehasonlíthatják a kapcsolati rekordot a felhasználó által használt webszolgáltatásokkal. Ily módon a VPN-felhasználók elkaphatók.