A trójai faló megértése: Átfogó útmutató

Peter

Gyanús tevékenységeket tapasztal a számítógépén? Előfordulhat, hogy a készüléked megfertőződött a hírhedt Trojan Horse kártevő.

A statisztikák szerint a számítógépes rosszindulatú programok 58%-a trójaiaktól származik. Ez a rosszindulatú programok egyik legveszélyesebb típusa. Ellophatja adatait, kémkedhet utána, és károsíthatja az eszközt anélkül, hogy tudná, hogy az már a számítógépén van.

Tudjon meg többet erről a rosszindulatú programról és arról, hogyan védekezhet ellene.

🔑 Kulcs elvitelek

  • A Trojan Horse egy olyan rosszindulatú program, amely legitim szoftvernek álcázza magát a számítógépes rendszerekbe való belépéshez.
  • A vírusok és a trójaiak közötti fő különbség az, hogy a vírusok elszaporodhatnak és aktiválhatják magukat. Eközben trójai programokat kell telepíteni, hogy kiváltsák a rosszindulatú kódokat.
  • A trójai kártevők eltávolításának legjobb módja egy megbízható víruskereső program használata.
  • Kerülje el a trójai kártevőket, ha csak megbízható forrásból tölt le szoftvert. Kerülje a gyanús e-mail mellékletekre való kattintást és az ismeretlen programok futtatását.

Mi az a trójai faló?

A technológiában a trójai faló olyan rosszindulatú program, amely legitim szoftvernek vagy kódnak adja ki magát. Az e-mailekhez csatolt hiteles fájloknak is álcázhatja magát.

Ez a rosszindulatú program akkor működik, amikor a felhasználó letölti a végrehajtható fájlt (.exe). A telepítés után elkezdi támadni az eszközt.

Hogyan működik a Trojan Horse Malware

A trójaiakat gyakran észre sem veszik, mert a számítógép továbbra is normálisan működik. Meglátogathat webhelyeket, sőt banki alkalmazásokat az Ön hozzájárulása nélkül.

📜 Etimológia
A ” kifejezéstrójai” az „Aeneis” című görög eposzból származik.
Ebben a történetben Odüsszeusz egy görög harcos, aki Trója városának megtámadását tervezi. Készített egy óriási falovat, amely ajándékként szolgált a trójaiaknak, hogy megmutassa, hogy megadták magukat.
A trójaiak hittek ebben a trükkben. Ünnepeltek, amikor megkapták az ajándékot, nem tudván, hogy Odüsszeusz a lóba rejtette az embereit. Miután a trójaiak mind részegek voltak, a görögök megtámadták a várost.
A görögök a trójai falót használták a trójaiak átverésére és legyőzésére – hasonlóan ahhoz, ahogy a rosszindulatú program becsapja a felhasználót, úgy, mintha valódi szoftver lenne.

Vírus kontra trójai faló

Az emberek a trójaiakat „trójai vírusnak” nevezik. A trójai faló azonban igen nem vírus, de rosszindulatú program.

A vírusok és a trójaiak közötti különbségtétel az egyik általános tévhit a digitális világban. Bár mindkettő károsíthatja a számítógépet, különböznek egymástól.

Nézze meg az alábbi táblázatban a különbségeket:

Számítógépes vírus Trójai faló
A vírusok más fájlokhoz vagy programokhoz csatlakoznak, és leírják a kódjaikat.
Akkor is kaphat vírust, ha legitim fájlt töltött le.
A trójaiak legitim programoknak adják ki magukat.
Azért kaphat trójaiakat, mert letöltötte azt, amit legális szoftvernek vagy fájlnak gondolt.
A vírusok egyik programról a másikra szaporodnak, és fertőzéseket hagynak maguk után, amelyek károsítják a rendszert. A trójaiak illegálisan hozzáférnek és kivonják a felhasználók érzékeny információit és rendszereit.
Csak akkor fertőzhetik meg Önt, ha rákattint, megnyit vagy futtat rosszindulatú programokat. A trójaiak csak akkor tudják megfertőzni a számítógépet, ha Ön töltötte le.

3 legrosszabb trójai támadás a világon

Amellett, hogy alattomos módszerrel csalja rá a felhasználókat a telepítésre, a Trojan Horse malware súlyos hatásai miatt vált világszerte népszerűvé – legyen szó akár egyetlen eszközről, akár egy hatalmas intézményről.

Íme néhány a Trojan Horse rosszindulatú program által okozott legrosszabb támadások közül:

1. Emotet

E-mail melléklettel, amely automatikusan letölti az Emotetet

A Emotet malware először 2014-ben észlelték, amikor az egészségügyi és banki intézményeket célozta meg. 2018-ban vált népszerűvé, amikor megfertőzte a németországi Fürstenfeldbruck Kórházat. Ekkor 450 számítógépet állított le.

Ez a rosszindulatú program tovább terjedt, mert Outlook betakarítást használt. Megszállta az áldozatok eszközeit, és adathalász e-maileket küldött a névjegyzékbe. Az e-mailek olyan Word-dokumentumokat tartalmaznak, amelyek úgy tűnik, megbízható forrásból származnak.

Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma ezt a történelem egyik legpusztítóbb kibertámadásának tartotta.

2. Zeusz

Minta e-mail a Zeus Trojannal

2007-ben a világ felfedezte Zeuszt vagy Zbotot. Sokan tudták, miután megtámadták az Egyesült Államok Közlekedési Minisztériumát.

A Zbot létrehozott egy botnetet, amely fertőzött gépeket tartalmaz. A botnet megcélozta 74 000 FTP-fiók Ugyanebben az évben 3,6 millió számítógépet támadott meg az Egyesült Államokban.

Ezekben a támadásokban magánszervezetek, kormányhivatalok és bankok is szerepelnek. A következő intézmények fertőződtek meg:

  • amazon
  • American Broadcasting Company (ABC)
  • Bank of America
  • Cisco
  • Nemzeti Repülési és Űrhivatal (NASA)

3. Viharféreg

E-mailek Storm Worm mellékletekkel

A névből adódóan ez a trójai kártevő az európai viharok miatt van.

2007-ben az európaiak rosszindulatú e-maileket kaptak, amelyek az időjárás-jelentéseket tartalmazták. Az átélt zord időjárás elhitette velük, hogy ezek valódiak.

Ez a rosszindulatú program kb 1 millió számítógép Európában és Amerikában. Spam e-maileket kézbesített, információkat lopott, és elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadásokat indított.

A trójaiak fajtái

A technológia folyamatosan fejlődik, csakúgy, mint az online fenyegetések, például a trójaiak.

1975-ben létrehozták az első trójai kártevőt (ANIMAL). Innentől kezdve a trójaiak különböző változatokká fejlődtek. Napjainkban számos összetett formájú trójai típus létezik.

Az alábbiakban felsoroljuk a trójaiak típusait, amelyekkel tisztában kell lennie:

A trójai faló megértése: Átfogó útmutató

1. Hátsóajtós trójaiak

Az ilyen típusú trójai „hátsó ajtót” hozhat létre az eszközön. Hozzáférhet és vezérelheti számítógépét azáltal, hogy rosszindulatú programokat telepít a Command and Control Centerbe, hogy megfigyelje és ellopja a bizalmas információkat.

2. Trójai letöltő

Ez a rosszindulatú program letölti és telepíti a fájlokat a laptopjára. Ezenkívül rosszindulatú programokat helyez el az Ön tudta nélkül. Elsődleges célja a számítógép és az eszközök ellopása, megzavarása és károsítása.

3. Rootkit trójaiak

A Rootkit egy trójai faló kártevő, amely szoftverek gyűjteménye. Hozzáférést szerez mind a gyökér, mind a rendszergazdai szinten a gépekhez.

Ezenkívül beállít egy backdoor exploitot is, hogy több rosszindulatú programot szállítson, ha azok a laptopon vannak. Ezt a típust nehéz felismerni és eltávolítani.

4. DDoS Attack trójaiak

Ez a típusú trójai más néven Botnetamelyek rosszindulatú programokkal fertőzött, internetre csatlakozó eszközök.

A botnetek általában láthatatlanok, és nincs azonnali hatásuk az eszközökre. Néha ők irányítják az eszközt, de általában csendben támadnak.

A Microsoft 2022-ben jelentette 1955 DDoS támadás naponta – 40%-os növekedés az előző évhez képest.

Hogyan lehet eltávolítani a trójai falót?

Ha egyszer elkap egy trójai faló fertőzést, az átterjedhet más számítógépekre és eszközökre. Ezt a rosszindulatú programot azonban eltávolíthatja ugyanazokkal a technikákkal, mint a vírusok.

Próbálja ki ezeket az egyszerű és egyszerű módszereket:

1. módszer: Törölje a rosszindulatú programokat vagy szoftvereket

Ha véletlenül letöltött vagy telepített egy gyanús programot, azonnal törölje azt. Az ismeretlen eredetű szoftverek trójai kártevők forrásai lehetnek.

A következőképpen törölheti a potenciálisan rosszindulatú szoftvereket:

1. lépés: A számítógépénKeresősáv„, keresse meg a „Alkalmazáskezelő.”

A trójai faló megértése: Átfogó útmutató

2. lépés: Keressen minden gyanús szoftvert vagy programot.

3. lépés: Kattintson a jobb gombbal, és válassza a „Töröl” vagy „Eltávolítás.”

4. lépés: Menjen a „Lomtár” és véglegesen törölje.

A trójai faló megértése: Átfogó útmutató

2. módszer: Vizsgálja át számítógépét víruskereső segítségével

Manapság az asztali számítógépek felhasználóinak közel 89%-a használ vírusirtó szoftvert. Ez egy hatékony eszköz a számítógépe számára a rosszindulatú programok megelőzésére és az ellen.

Ha még mindig nincs víruskereső az eszközén, a következőképpen szerezheti be:

1. lépés: Keresse meg az igényeinek megfelelő víruskereső szoftvert.

2. lépés: Telepítse a szoftvert.

🔓 Biztonsági megjegyzés
Mindig ellenőrizze, hogy a telepített szoftver jogos-e. Létezik hamis víruskereső, amely több rosszindulatú programmal is megfertőzheti eszközét.

3. lépés: A program telepítése után állítsa be és futtassa a vizsgálatot.

4. lépés: Távolítson el minden észlelt rosszindulatú programot vagy fenyegetést.

✅ Pro tipp
Ha nem tudja, milyen víruskereső szoftvert vásároljon, kezdje a Surfshark Antivirus alkalmazással. Ütemezett szkennelést és valós idejű védelmet kínál, hogy készüléke biztonságban legyen a hét minden napján, 24 órában.

3. módszer: Állítsa vissza az eszközt

Néha a fent említett módszerek nem működnek. Ha ez a helyzet, akkor az utolsó lehetőség az eszköz alaphelyzetbe állítása.

⚠️ Figyelmeztetés
Ez a módszer véglegesen törli az összes fájlt. Mielőtt ezt megtenné, mindenképpen készítsen biztonsági másolatot minden szükséges adatáról.

A gyári beállítások visszaállítását az alábbi lépésekkel kezdeményezheti:

1. lépés: Menj a „Beállítások elemre.”

2. lépés: Kattintson a „Frissítés és biztonság„és keresse meg”Helyreállítás.”

Windows számítógép beállításai

3. lépés: Keresse meg a „Állítsa vissza ezt a számítógépet.”

4. lépés: Kattintson Kezdje el vagy Távolítson el mindent.

Gyári beállítások visszaállítása a Windows rendszerben

5. lépés: Indítsa újra a laptopot.

A számítógép védelme a trójaiak ellen

Kiberbiztonsági intézkedéseket kell bevezetni annak elkerülése érdekében, hogy trójaiak kerüljenek az eszközre. Íme a biztonsági óvintézkedések, amelyeket megtehet:

1. Csak megbízható forrásból telepítsen szoftvert

A trójai faló rosszindulatú programjai arra alkalmasak, hogy a webhelyeket és szoftvereket úgy nézzék ki, mintha legitimek lennének. Mindig végezzen alapos kutatást, mielőtt bármelyikre kattint Letöltés vagy Telepítés gombokat.

2. Soha ne futtasson programot, és ne nyisson meg ismeretlen e-mailek mellékleteit

A trójaiak az e-mailekben is lehetnek. Ha gyanús e-maileket kap mellékletekkel, tegye meg NEM kattintson vagy nyissa meg őket. A mellékletek rosszindulatú programokat tartalmazhatnak, amelyek megfertőzhetik eszközét.

3. Rendszeresen ellenőrizze készülékét

Még akkor is, ha számítógépe normálisan működik, a legjobb egy rutinellenőrzés. A trójaiak az Ön tudta nélkül hozzáférhetnek az Ön adataihoz, így a rendszeres ellenőrzések segítenek hamarabb észlelni a fertőzés lehetőségét.

4. Telepítsen egy vírusirtót, és használja rendszeresen

A víruskereső jó eszköz a vírusok és rosszindulatú programok megelőzésére és eltávolítására az eszközökön. Kiküszöbölheti az eszköz biztonságát fenyegető veszélyeket.

Végső gondolatok

A Trojan Horse malware tudatta a világgal, hogy milyen veszélyes lehet. Kémkedhet utánad, károsíthatja az eszközöket stb. Rosszabb dolgok történhetnek, ha nem távolítja el azonnal ezt a rosszindulatú programot.

Mindig figyelje számítógépét. Ha valami furcsát észlel a készülékén, ellenőrizze, mi történik. Ha a számítógépe a hibaelhárítás után is szokatlan tevékenységeket mutat, kérjen szakértői segítséget.

GYIK

  1. Egy trójai faló megfertőzheti a telefont?

    Igen. A Trojan Horse kártevő nem csak a számítógépeket, hanem a mobiltelefonokat is megfertőzi. A lassú teljesítmény és a túlzott adathasználat gyakori jelei annak, hogy telefonja fertőzött lehet.

  2. A Windows Defender eltávolíthatja a trójai programot?

    Sajnos nem. A Windows Defender nem tudja törölni a trójaiakat az eszközről. További lépéseket kell tennie a rosszindulatú program eltávolításához.

  3. A trójaiak megrongálják a fájlokat?

    Igen, az egyik mindennapi dolog, amit a rosszindulatú programok tehetnek, hogy megrongálják a fájlokat.

A szerzőről

Peter, az eOldal.hu tapasztalt SEO szakértője és tartalomgyártója. Több mint 10 éve foglalkozik keresőoptimalizálással és online marketinggel, amelyek révén számos magyar vállalkozás sikerét segítette elő. Cikkeiben részletes és naprakész információkat nyújt az olvasóknak a legfrissebb SEO trendekről és stratégiákról.