Az érintés nélküli fizetések népszerűsége az elmúlt években jelentősen megnőtt. Az Egyesült Államokban több mint 38 millió felhasználó köt tranzakciót az Apple Pay szolgáltatással. Iparági szakértők arra számítanak, hogy ez a szám 2023-ra eléri a 102,2 milliót.
Ez a növekvő tendencia elsősorban az NFC fizetési technológiának köszönhető. Az NFC a két eszköz közötti rövid hatótávolságú vezeték nélküli kommunikáció protokollja. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy az eszközök néhány centiméteren belül megosszák az adatokat.
Az érintés nélküli fizetés mellett számos alkalmazás és szolgáltatás NFC-t használ a játékokhoz, a sporthoz, a közösségi médiához és sok máshoz.
Olvassa el ezt a cikket, hogy megtudja, hogyan működnek az NFC-kapcsolatok, milyen előnyeik és korlátai, valamint fejlődése. Kezdjük.
NFC: Mi ez és hogyan működik
📖 Az NFC definíciója Az NFC a Near-field communication rövidítése. Ez egy olyan technológia, amely mágneses mező indukciót használ, hogy egyetlen érintéssel lehetővé tegye az eszközök közötti kommunikációt. Az okostelefonok és más eszközök NFC-t használnak az adatok, például képek, szövegek és egyéb fájlok cseréjére. Az NFC technológia tipikus használata érintés nélküli fizetésre vonatkozik. |
Az NFC egy rövid hatótávolságú, kétirányú kommunikáció két eszköz között. Az NFC-eszközök működéséhez három alapvető elemre van szükségük:
- NFC címke
- egy antennát
- egy olvasó.
Az NFC címke az az adó, amely a szabványos NFC frekvencián küld jelet. A vevőkészülék antennája veszi a jelet. A vevő NFC ezután értelmezi és érvényesíti az adatokat a csere befejezéséhez.
📝 Megjegyzés Az NFC-olvasók egyszerre csak egy NFC-címkéhez tudnak csatlakozni. Ez a rendszer minimalizálja a véletlen vezeték nélküli tranzakciókat. |
Az alábbi ábra bemutatja, hogyan működik az NFC az olvasó és a címke közötti adatátvitel révén.
Az NFC technológia a működési módtól függően működik. Három mód létezik:
- Olvasó/író mód: Az eszközök NFC-címkéket használnak a kommunikációhoz ebben a módban.
- Peer-to-peer mód: A két eszköz közötti adatcsere Bluetooth párosításon vagy WiFi kapcsolat beállításán keresztül történik.
- Kártya emulációs mód: Ilyen például a hitel- és betéti kártyákkal történő érintés nélküli fizetés.
Az NFC kényelmet nyújt a felhasználóknak. Ezzel a technológiával nincs szükség manuális jelszó megadására vagy eszközök párosítására. A felhasználók egyetlen érintéssel beállíthatják a WiFi és Bluetooth eszközöket.
Tekintse meg közelebbről a különböző NFC technológiás eszközöket:
- Okostelefon – A piacon kapható legtöbb mobiltelefon rendelkezik NFC-támogató funkciókkal.
- Hitel- és betéti kártyák – A kártyák NFC chipekkel vannak beépítve az érintés nélküli fizetéshez.
- Okosórák és fitneszkövetők – A hordható eszközök is NFC technológiát használnak.
- Ajtózárak és egyéb intelligens otthoni eszközök – Az NFC-t otthoni biztonságra használják, mert könnyen párosítható és beállítható.
Az NFC eszközökbe való integrálása népszerűvé vált, mivel számos iparág alkalmaz NFC technológiát működésében és termékeiben.
NFC használati esetek – Érintés nélküli tranzakciók
Az NFC technológia megkönnyíti a felhasználók mindennapjait az érintés nélküli fizetés révén, de vannak más felhasználási módok is, amelyekről esetleg nem is tud.
Íme az NFC-használatok listája az iparágakban:
1. Mobilhasználat készpénz nélküli fizetéshez
Az NFC legáltalánosabb használata a készpénz nélküli fizetés. Mobil pénztárcát és a közlekedési jegyek digitális tárolását biztosítja a felhasználóknak mobiltelefonokon és kártyákon keresztül.
A kiskereskedelmi üzletek, éttermek és közlekedési rendszerek NFC-t használnak fizetési csatornaként.
Az Apple iPhone-ja óriási szereplő az okostelefon-iparban. Az NFC chip azonban kizárólag az Apple Pay és néhány más pénztárca alkalmazás számára készült. Talán nem sokáig.
2. Hozzáférés-vezérlés a biztonságos azonosításhoz
Az intézmények és szervezetek NFC technológiát használnak hozzáférés-ellenőrző rendszereikhez a felhasználók biztonságos azonosításához.
Az irodák NFC-t használnak alkalmazottaik munkaidejének és jelenlétének rögzítésére. Az NFC az ajtójelvényekbe is be van ágyazva, hogy korlátozza az engedélyezett hozzáférést bizonyos helyekre.
3. Intelligens otthoni technológia beállítása
Az NFC-címkék új szintre emelik az intelligens otthonokat. A mobiltelefon egyetlen érintésével automatizálhatja a házakat. Az NFC vezérli a lámpákat, az ajtózárakat, a házimunkákat, a mosó- és szárítógép időzítőit és még sok mást.
Nézze meg ezt a videót az NFC otthoni automatizálásban való használatára vonatkozó különböző ötletekről:
4. NFC az adatmegosztáshoz
A két eszköz közötti adatátvitel egyszerű módja az NFC. Fényképeket, videókat, névjegyeket és egyéb információkat oszt meg.
5. NFC marketing és reklámozás számára
Az NFC-kampányok NFC-címkéket/matricákat tartalmazó marketinganyagokat használnak. Ezzel a felhasználók megérinthetik a hirdetési anyagokat, és megismerhetik a terméket. A plakátok, szórólapok, hirdetőtáblák és a termékcsomagolások NFC-t használnak ehhez a funkcióhoz.
6. NFC for Healthcare
Az egészségügyi szolgáltatások az NFC-t használhatják a betegek gyógyszerazonosítására és az orvosi megfigyelésre.
Egy másik alkalmazás az egészségügyi ágazatban a gyógyszerészeti termékek termékellenőrzése.
Mint minden technológiának, az NFC-nek is megvannak a korlátai. Folytassa az olvasást, hogy megismerje az NFC-kapcsolatok előnyeit és korlátait.
Az NFC előnyei és korlátai
Az NFC-nek már számos felhasználási területe van, de hamarosan további felhasználási eseteket fedezhetünk fel.
Íme az NFC használatának előnyei a mai állapottal:
1. Kényelmes: Az NFC egyik legjelentősebb előnye a kényelem, különösen a készpénz nélküli fizetéseknél.
Ezenkívül a készpénz nélküli fizetéshez használható NFC könnyen érthető és használható. Tökéletes választás még a technikában nem jártas emberek számára is.
2. Sokoldalúság: Az NFC-nek számos más felhasználási területe is van – a mobilalkalmazás-integrációtól a marketingig, a biztonságig és még sok másig. Ez teszi az NFC-t népszerű technológiává a különböző iparágakban.
3. Biztonság: Mivel közelséget igényel, az NFC-tranzakciókat nehéz kihasználni illetéktelen hozzáférésre. Ugyanezen okból kifolyólag a hackerek nehezen tudják elkapni az adatokat NFC használatakor.
4. Kompatibilitás: Szinte minden Android-eszköz rendelkezik NFC-támogatással, és az Android OS továbbra is a legnépszerűbb mobileszköz világszerte. Ez megkönnyíti a vállalkozások számára az NFC alkalmazását termékeikben és folyamataikban.
5. Alacsony energiafogyasztás: Az NFC használatához nagyon kevés energia szükséges, így könnyen integrálható a kisméretű, akkumulátoros eszközökbe.
Noha az NFC számos előnnyel jár a felhasználók számára, használatának korlátai is vannak, például:
1. Korlátozott hatótáv
Az eszközöknek nagyon közel kell lenniük az NFC használatakor. Bár ez is előnynek számít, az NFC közeli korlátja hátrányt jelenthet. Ez különösen igaz az erőszakos társadalmi távolságtartás idején.
2. Korlátozott adatátviteli sebesség
Az NFC másik korlátja a korlátozott adatátviteli sebesség. Ez lezárja az NFC-funkciókat az egyszerű hitelesítés előtt, és nem ideális a fájlátvitel újabb formáihoz vagy összetett tranzakciókhoz.
3. Készüléklopás
Az NFC-tranzakciókat szinte lehetetlen lehallgatni, de problémát okozhat, ha az eszköz elveszik. Ha nincs más biztonsági réteg (például 2FA vagy ujjlenyomat-felismerés), az illetéktelen felhasználók akadálytalanul használhatják az NFC-eszközöket.
A következő részben megtudhatja, hogyan fejlődött és fejlődött az NFC technológia az évek során.
Az NFC evolúciója
Az NFC technológia hosszú utat tett meg, és lehet, hogy kíváncsi lesz a fejlődésre.
Hogy röviden összefoglaljuk, íme, az NFC fejlődésének figyelemre méltó eseményei.
- 1800-as évek – Gyökere NFC
A technológusok az NFC eredetét Thomas Edison rádióadásokkal kapcsolatos kísérleteire vezetik vissza.
- 1980-as évek – A közeli hatótávolságú kommunikáció kezdete
Az NFC az RFID természetes fejlődése. A technológia lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy rádiós információkat küldjön a vevőnek.
1983-ban Charles Walton feltalálta az NFC-t, és megkapta az első rögzített szabadalmat egy RFID technológiát használó eszközre.
- A 2000-es évek eleje – Új NFC technológia
2002-ben a Sony és az NXP Semiconductors feltalálta az új NFC technológiát. 2004-re a telefontársaságok elkezdték integrálni az NFC-t termékeikbe.
- A 2000-es évek közepe – az NFC-címkék térnyerése
2006-ban megkezdődött az NFC címkék gyártása. Információkat tárol az NFC-kompatibilis eszközzel végzett adattranzakciókhoz.
A következő években az NFC használata a fizetési módoktól a dokumentumok megosztásáig terjedt.
- 2010-es évek – Az NFC beépítése a mobiltelefonokba
A Samsung 2010-ben gyártotta az első NFC-vel integrált Android telefont. 2011-ben a Google Wallet NFC-t használt a mobilfizetéshez.
🎉 Érdekes tény A mobilfizetés ma már valóban nagy dologgá válik. Annyira népszerű, hogy körülbelül 950 millió felhasználó használ online mobilfizetést. |
NFC kontra egyéb vezeték nélküli technológiák
Az NFC-n kívül számos vezeték nélküli technológia van a piacon. Az egyik az RFID, ami a rádiófrekvenciás azonosítást jelenti. Az NFC-hez képest nagyobb a hatótávolsága, és minimális műveleteket tud támogatni.
A Bluetooth szintén az NFC-hez hasonló vezeték nélküli technológia. Az NFC-vel ellentétben a Bluetooth jobban teljesít a fájlok megosztásánál nagyobb adatátviteli sebességével
A Wi-Fi egy vezeték nélküli technológia a nehezebb hálózati kommunikációhoz. Adatátviteli sebessége sokszor gyorsabb, mint az NFC vagy a Bluetooth, így ideális a modern vezeték nélküli internethez.
A Wi-Fi technológia közelmúltbeli fejlesztései szélesebb jelátvitelt biztosítottak számára. A Wi-Fi-re csatlakoztatott eszközök a kapcsolat megszakítása nélkül is szabadon mozoghatnak.
👍 Hasznos cikk Próbálja meg a vezeték nélküli beállításhoz más Techjury útmutatókat is. Ismerje meg, hogyan csatlakoztathat Chromecast-eszközt Wi-Fi-hálózathoz, vagy hogyan végezhet firmware-frissítést a Wi-Fi útválasztón. |
Íme más vezeték nélküli kommunikáció összehasonlítása hatótávolság, adatsebesség, energiafogyasztás és alkalmazások tekintetében:
Funkció | NFC | RFID | Bluetooth | Wi-fi |
Maximális lefedettségi tartomány | 10 cm | 3 méter | 10 méter | 100 méter |
Adatsebesség | akár 424 kbit/s | a használt frekvenciatartománytól függően változik | 22 Mbps | 144 Mbps |
Energiafogyasztás | 6 mW | 1,2 watt | 1 Watt | 30 mW |
Alkalmazások | Kártyás fizetés, elektronikus névjegykártya, tranzitjegyek | Cikkkövetés, készletellenőrzés | Fájlátvitel, hálózati adatcsere, headset | Internet kapcsolat |
Következtetés
A közeli hatótávolságú kommunikáció vagy az NFC technológia széles körben népszerű az iparágakban. Rendkívül előnyös, ha sokkal több felhasználási lehetőséget kell felfedezni.
Sajnos az NFC még mindig ismeretlen néhány felhasználó számára. Az NFC ismerete nagyobb keresletet eredményezhet új ötletek iránt arra vonatkozóan, hogy a fogyasztók hogyan és hol tudják kihasználni azt.
GYIK
-
Működik az NFC SIM kártya nélkül?
Igen, az NFC SIM-kártyás és SIM nélküli telefonokon is működik. Egy okostelefon NFC-hez csak egy NFC chipre és a megfelelő szoftverre van szüksége az NFC-tranzakciók tárolására.
-
Használhatom az NFC-t mobiladat nélkül?
Igen, az NFC-címkék mobiladat nélkül is működhetnek.
-
Mi történik, ha a telefon nem rendelkezik NFC-vel?
Az NFC nélküli telefonok nem tudnak érintés nélküli fizetést és NFC-funkciókat végrehajtani.
-
Az NFC lemeríti az akkumulátort?
Igen, de az NFC csak nagyon kis mennyiségű energiát fogyaszt. Az NFC azonban befolyásolhatja más vezeték nélküli funkciók teljesítményét.