Az emberi szem felbontása összetett fogalom, amelyet különféle körülmények befolyásolnak. Amikor az emberek az emberi szem felbontásáról beszélnek, általában a látásélességre vagy a kép apró jellemzőinek észlelésére való képességre gondolnak.
Az emberi szem hozzávetőleges felbontása a 567 megapixel. Ez 576 000 000 egyedi pixelnek felel meg; így sokkal többet láthatunk, mint amit egy 8K TV képes.
De ez nem olyan egyszerű; 576 megapixeles felbontáson érzékeljük, amikor a szemünk mozog, de egyetlen pillantás csak körülbelül 5-15 megapixel.
Ebben a cikkben tudjon meg többet az emberi szem felbontásáról és más releváns információkról, beleértve a
- A szem felbontását befolyásoló tényezők
- A szem felbontásának mérése
- A szem és a HD kamerák összehasonlítása.
Menjünk bele:
🔑A legfontosabb elvitelek:
- Az emberi szem a felbontást pixel per inch-ben (PPI) méri a kijelzőknél, vagy pont per hüvelykben (DPI) nyomtatásnál.
- A presbyopia rontja az apró részletek megkülönböztetésének képességét.
- Genetikai tényezők is befolyásolhatják bizonyos szembetegségek kialakulásának valószínűségét.
- A magas vérnyomás vagy az érelmeszesedés megzavarhatja a látóideg vérkeringését, ami befolyásolja a látást.
- A kamera nem lát akkora kontrasztot, mint az emberi szem.
Az emberi szem felbontása
Felbontás finom részleteket lát a képen, elválasztva két megkülönböztethető pontot, amelyek számszerűsíthetik azt. Ezen a szinten az optikai műszer felbontása a rekesznyílás méretétől függ.
Az emberi szem felbontása a szem által érzékelhető részletgazdagságra utal, a mérést pixel per hüvelykben (PPI) jelenti a kijelzőknél, vagy pont per hüvelykben (DPI) a nyomtatásnál.
Most, hogy megértette az emberi szem felbontásának fogalmát, tárjuk fel azokat a tényezőket, amelyek befolyásolhatják és befolyásolhatják vizuális kapacitásunkat.
📝 Megjegyzés: Ha többet szeretne megtudni a nagyfelbontású felbontásról, olvassa el a Techjury cikkét Mi az a HDR – Az egyetlen útmutató, amelyre valaha is szüksége lesz |
A szem felbontását befolyásoló tényezők
Számos tényező befolyásolja, hogy a szem hogyan érzékeli a felbontást. Ezek ismerete és megértése elengedhetetlen, hiszen értékes betekintést ad az emberi látás bonyolultságába.
Három tényező befolyásolja a szem felbontását – az életkor, a genetika és a szem általános egészségi állapota. Tudjon meg többet az alábbi görgetéssel.
1. Életkor
Az életkor jelentősen befolyásolja a szem felbontását és az ember teljes vizuális élményét. Szemei az életkor előrehaladtával változnak, ami ronthatja az apró részletek meglátását és az ideális látásélességet.
A presbyopia az egyik ilyen károsodás. Ez egy természetes, életkorral összefüggő állapot, amely a negyvenes-ötvenes éveiket taposó egyéneket érinti, és a lencse rugalmasságának csökkenését és a látás romlását okozza.
Ez az állapot megnehezíti az apró betűs és összetett feladatokra való fókuszálást korrekciós lencsék, például olvasószemüveg vagy bifokális lencse nélkül.
2. Genetika
A szülőktől származó genetikai összetétel befolyásolja a szem növekedését és megjelenését, a fotoreceptor sejtsűrűség és -konfiguráció pedig döntő tényező. Egy személy genetikai felépítése is befolyásolja a látást rontó szembetegségek kialakulásának valószínűségét.
3. Általános egészség
A szem egészségét és jólétét befolyásoló tényezők befolyásolják az élességet és a tisztaságot. A tápláltsági állapot és a megfelelő táplálkozás megelőzheti vagy csökkentheti az olyan látászavarokat, mint az életkorral összefüggő degeneráció és a szürkehályog. Ezenkívül a magas vérnyomás vagy az érelmeszesedés megzavarhatja a vérkeringést, ami befolyásolja a látást.
Most, hogy ismeri azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják a szem felbontását, fontos megérteni, hogyan mérik azt.
🎉Érdekes tény: A technológiai fejlődés arra készteti az embereket és a feltalálókat, hogy olyan tárgyakat hozzanak létre, amelyek vizuálisan vonzóak érzékszerveinkhez, és képesek arra, hogy a dolgokat nagyobb perspektívából lássuk. Ez a kiterjesztett valóság, a virtuális valóság, a látással kapcsolatos kütyük és egyebek fellendüléséhez vezetett. |
Szemfelbontás mérése
A szem térbeli felbontását kétféleképpen mérjük: az egyik a szemhez közeli két egymáshoz közeli tárgy megtekintésével, a másik pedig a szem és a tárgyak közötti távolság növelésével, amíg már nem lesz két külön vonal.
Gyakori változata a vonalak sorozatának használata, és annak eldöntése, hogy egymástól milyen messze tűnnek folytonosnak.
Az emberi látás összehasonlítása a kamerákkal
Az emberi szem egy figyelemre méltó szerv, amely lehetővé teszi számunkra, hogy érzékeljük környezetünket. Rendkívüli képességekkel rendelkezik, amelyek számtalan csodát inspiráltak a történelem során.
Másrészt a fényképezőgép, az emberi találékonyság terméke, lehetővé teszi az idő lefagyasztását és az emlékek megmentését.
Tudjon meg többet az emberi szem és a fényképezőgépek közötti hasonlóságokról és különbségekről, hatótávolságukról, a retináról és az érzékelőkről, a fókuszról és a színfeldolgozásról.
Hatótávolság
A szem hatótávolsága vs. a kamera
2:55 – 4:20
Az emberi szem dinamikus tartománya lényegesen nagyobb, mint a kameráé. Ennek eredményeként a kamera nem lát akkora kontrasztot, mint az emberi szem.
Ennek az eltérésnek a kompenzálására a fotósok sokféle megközelítést alkalmaznak, hogy széles kontraszttartományú fényképeket készítsenek.
1. A szem retinája a kamera érzékelőjével szemben
Az elsődleges különbség a retina és a kameraérzékelő között az, hogy az előbbi ívelt, mivel a szemgolyó egyik alkotóeleme.
Ezenkívül a szemünkben, különösen a hátul lévő kúpokon, több cella van, mint egy kamera érzékelőjének pixelszáma. Körülbelül 130 millió sejtet tartalmaz, amelyek közül 6 millió színérzékeny.
A kamera érzékelőjének pixelsűrűsége egyenletes. Másrészt a szem retinájának közepén több sejt található.
2. Fókuszban a kép
A szemlencsék a képek hatására változtatják alakját és vastagságát, ami lehetővé teszi a lencse rugalmasságát. Ez a kis izmok összehúzódásával és ellazulásával érhető el.
A fényképezőgép lencséi nem képesek a mozgó tárgyakra fókuszálni, ezért a fotósok a távolság alapján cserélik az objektíveket. A fényképezőgép lencséinek mechanikai részei is beállítják a fókuszt.
Feldolgozó szín
Egy szem fotoreceptorai – rudak és kúpok
6:10 – 7:15
A kúpok és a rudak a két fotoreceptor a retinájában. A rudak lehetővé teszik a látást gyenge fényviszonyok között is. A színlátás szempontjából hatástalanok.
A három típusba sorolt kúpok különböző fényhullámhosszakra reagálva teszik lehetővé a színérzékelést, míg a vörös kúpok hosszú hullámhosszú válaszokat mutatnak.
A kék kúpok érzékenyek a rövid, míg a zöld kúpok a közepes hullámhosszokra, lehetővé téve a színkombinációk agyi aktiválását.
Másrészt a kamerák egyfajta fotoreceptorral rendelkeznek, amely szűrők segítségével reagál a vörös, kék és zöld fényre. Egyenletesen oszlanak el a lencsén, míg a kúpok az emberi szem retinájában koncentrálódnak, rúd nélkül a közepén.
Következtetés
Az emberi szem nagy felbontású, lehetővé teszi számunkra, hogy finom részleteket lássunk, és világosan megkülönböztessük a tárgyakat. Szemünk a színek, a kontraszt és a fényerő széles skáláját képes érzékelni, körülbelül 576 megapixeles felbontással. Azonban az életkor, a genetika és az általános egészségi állapot befolyásolja látásunkat.
Mindazonáltal az emberi szem, akárcsak a kamera, figyelemre méltó a vizuális észlelés szempontjából. Kiegészítik egymás egyedi erősségeit, hogy jobban megértsük és megtapasztalhassuk a világot.
GYIK
-
Az emberi szem 1080p?
Nem, az emberi látás nem felel meg az 1080p felbontásnak. Az emberi látás sokkal nagyobb felbontású, mint egy 1080p-s kijelző. Míg az 1080p felbontás 1920 x 1080 pixel, addig az emberi látás 576 megapixel körül mozog.
-
A szemünk 4K?
A 4K felbontású kijelzőn az összes képpontot láthatja, ha mozdulatlanul tartja a tekintetét, és 20/20-as vagy jobb a látása.
-
A 8K határ az emberi szem számára?
Az emberi szem körülbelül hat megapixelt képes megkülönböztetni „szabványos” látótávolságon (a kép átlójában). A 33 megapixeles 8K kép ezen a távolságon felülmúlja az emberi szem felbontóképességét.