A SearchNorwich a közelmúltban kiadott egy kiváló videót, amelyben a Google Martin Splittje a JavaScripttel kapcsolatos feltérképezési és indexelési problémák hibakereséséről beszél, mondván, hogy legtöbbször nem a JavaScript okozza az indexelési problémákat, hanem a valódi ok valami más. Még ha nem is tudja, hogyan kell kódolni JavaScripttel, a Martin által megosztott tippek segítségével bárki jól kezdheti a webhelyről származó feltérképezési problémák hibakeresését.
A JavaScript ritkán okozza a SEO problémákat
Martin SearchNorwich videója egy hónapja jelent meg. Alig néhány napja John Mueller azt tanácsolja, hogy a túl sok JavaScript negatív hatással lehet a SEO-ra, ami egybevág Martin állításával, miszerint a JavaScript ritkán okozza a SEO problémákat, hogy vagy a JavaScripttel való visszaélés, vagy valami egészen más.
Elmondja, hogy azokból a problémákból, amelyek gyakorlatilag minden feltételezett JavaScript-problémát, amelyet e-mailben kaptak, valami mást jelentenek. A SEO-problémák hibakeresésének hibás megközelítését hibáztatja. Amit leír, az a megerősítési elfogultság, amely azt gyanítja, hogy valami az oka, majd nyomokat keres, amelyek igazolják ezt a véleményt. A megerősítési torzítás definíciója az a tendencia, hogy értelmezzük a meglévő bizonyítékokat, vagy olyan bizonyítékokat keresünk, amelyek megerősítik a meglévő hiedelmeket, miközben figyelmen kívül hagyjuk azokat a bizonyítékokat, amelyek ellentmondanak ezeknek a hiedelmeknek.
Martin elmagyarázta:
„… nekem úgy tűnik, mint valakinek, aki a dolgok Google oldalán áll, hogy a keresőoptimalizálók olyan nyomokat keresnek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy a JavaScripten hibáztassák a látottakat. Aztán megjelennek, vagy valaki a csapatukból megjelenik a postafiókomban vagy a közösségi médiámban, és azt mondja: „Találtunk egy hibát. Ez JavaScript. Azt mondod, hogy a JavaScript működik a Google Keresésben, de van egy erős utalásunk arra, hogy nem, és tudod, hogy ez a JavaScript miatt van.
A továbbiakban elmondja, hogy évente több száz alkalomból, amikor megkeresték azzal a diagnózissal, hogy a JavaScript okolható egy SEO-problémáért, csak egyetlen konkrét esetet látott, amikor a JavaScripthez kapcsolódó tényleges hiba okolható. Csak egy.
Azt is mondja:
„Az emberek gyakran állítják: „Azt mondod, hogy működik, ha kliensoldali megjelenítést használsz, de nyilvánvaló, hogy nem működik. Valószínűleg JavaScript-probléma, és talán még a Google hibája is.” Meglepő módon sokan, akik a postafiókomba kerülnek, azt gyanítják, hogy ez egy Google-hiba. Ezt érdekesnek tartom, különösen akkor, ha egy kicsi, szűk körű webhely azt állítja, hogy olyan programhiba érinti, amely semmilyen más webhelyet nem érint. Legtöbbször nem mi vagyunk, hanem te.
Splitt elmagyarázza, hogy ha a JavaScript feltérképezési vagy megjelenítési problémába keveredik, az legtöbbször nem azért van, mert a JavaScript okolható, hanem inkább helytelenül használják.
A renderelési problémák forrásának megtalálása
Martin a renderelési problémák hibakeresését javasolja úgy, hogy ellenőrizze, hogyan „látja” a Google a weboldalt. A renderelés a Googlebot feltérképezésével összefüggésben az a folyamat, amelynek során letöltik az összes erőforrást egy weboldalról, például a betűtípusokat, a JavaScriptet, a CSS-t és a HTML-t, majd létrehoznak egy teljesen működőképes weboldalt, amely hasonló ahhoz, amit az emberi felhasználó egy webböngészőben tapasztal.
Az oldal Google általi megjelenítésének hibakeresése azt mutathatja, hogy az oldal jól jelenik meg, bizonyos részei nem jelennek meg, vagy az oldalt egyáltalán nem lehet indexelni.
A következő eszközök használatát javasolja a lehetséges JavaScript-problémák elhárításához:
1. A Google Search Console URL-ellenőrző eszköze
2. Google Rich Results Test
3. Chrome Dev Tools
Egyszerű JavaScript hibakeresés
Mindkét első két eszköz lehetővé teszi, hogy beküldjön egy URL-t, amelyet a Google azonnal feltérképez, és megmutatja a megjelenített oldalt, és indexelési célból hogyan néz ki az oldal a Google számára.
Martin elmagyarázza a JavaScript-konzol üzeneteinek hasznosságát a Chrome fejlesztői eszközökben:
„Van még több információ, amely nagyon hasznos részleteket ad arról, hogy mi történt a JavaScript-konzol üzeneteiben és mi történt a hálózatban. Ha a tartalom ott van, és az, amit elvársz tőle, akkor nagy valószínűséggel nem a JavaScript okozza a problémát. Ha az emberek csak ezt csinálnák, akkor ezeket az alapokat ellenőrizve a beérkező levelemben megjelenő emberek 90%-a nem jelenne meg a postafiókomban. Én ezt csinálom.”
Azt is elmagyarázta, hogy attól, hogy a JavaScript-konzol hibát jelez, még nem jelenti azt, hogy a probléma magával a JavaScripttel van. Példát használ egy olyan hibára, amelyben a JavaScript végrehajtási sikertelensége a Robots.txt fájl által blokkolt API miatt történt, ami megakadályozza az oldal megjelenítését.
Miért hibáztatja oly sok SEO a JavaScriptet?
Martin arra utal, hogy a JavaScript hibakeresésének nem ismerete az oka annak, hogy a JavaScript feltérképezési és indexelési problémákat okoz. Értem, 25 éve sajátítottam el a JavaScript-kódolás alapjait kézzel, és akkor és most is nem tetszett, soha nem volt a dolgom.
De Martinnak igaza van abban, hogy ha ismer néhány trükköt a JavaScript hibakereséséhez, sok elvesztegetett időt takarít meg a rossz probléma felderítésére.
Nézd meg Martin Splitt előadását itt:
Talán ez nem JavaScript – Martin Splitt a SearchNorwich 18-nál