„A GPU rajongók mindig pörögnek?” fontos kérdéssé válik, ha a grafikus kártyái az utóbbi időben rendkívül felforrósodnak, és rajongóik nem hagyják abba a pörgést.
A rövid válasz: nem; a GPU-ventilátoroknak nem szabad folyamatosan pörögniük, különösen akkor, ha egy új modellel rendelkezik, amelyet az elektromosság és a tartósság megtakarítására terveztek.
Olvass tovább, hogy megtudd, miért pöröghetnek megállás nélkül rajongóid.
A GPU-rajongóknak folyamatosan pörögniük kell?
A modern grafikus kártyákat a hatékonyságot szem előtt tartva tervezték minél többet spóroljon az áramon teljesítményük befolyásolása nélkül. Ez a funkció csökkenti a ventilátorok leromlását és az általuk keltett zajt is.
Ezért, a válasz: nem. A GPU-rajongóinak nem szabad megállás nélkül pörögniük, mivel a legtöbb kártya nem fut mindig teljes terhelésen (nem számítva a bányászfarmokat).
Alapszabályként számíthat arra, hogy a GPU felpörgeti a rajongóit csak akkor, ha meg kell akadályozni a túlmelegedést és fenntartja jelenlegi teljesítményszintjét.
Mikor kezdenek pörögni a GPU-rajongók?
Általában, kiterjedt GPU modellek együtt vannak kifejlesztve nagyobb és hatékonyabb hűtőbordák és ventilátorok amelyek nem kezdenek el forogni, amíg el nem érik a magas hőmérsékletet.
fordítva, olcsóbb grafikus kártyák gyakran tapasztalnak túlmelegedési problémákat és az ebből eredő teljesítménycsökkenést rajongói alacsonyabb küszöbről indulnak.
Ezt szem előtt tartva a átlagos küszöb amelynél a legtöbb középkategóriás kártya aktiválja a rajongóit 50°C körül. Ezért az internet böngészése, filmnézés, zenehallgatás vagy bármilyen igénytelen feladat elvégzése közben egy kukkot sem fog hallani rajongóitól.
Tudod, hogy a GPU-rajongóid mindig pörögjenek?
Mindig kiválaszthatja a konkrét feltételeket, amelyek mellett a GPU-ventilátorok pörögni kezdenek, és a megfelelő intenzitást a GPU ventilátor görbéjének beállítása.
Ehhez speciális szoftverre van szükség, amely lehetővé teszi a GPU paramétereinek megváltoztatását, mint pl MSI Afterburner, EVGA Precision X1vagy GPU Tweak III.
Például növelheti vagy csökkentheti azt a hőmérsékleti határt, amelynél elkezdenek forogni, és intenzitását bizonyos hőmérsékleti pontokon.
Ennek ellenére beállíthatja ventilátorait, hogy állandó sebességgel forogjanak (a teljes sebesség százalékában mérve 0% és 100% között). Fordítva, teljesen kikapcsolhatja őket, ha általában nem teljes terhelés mellett használja a GPU-t.
Legyen azonban óvatos, amikor ezt teszi, mivel Ön befolyásolják azok hosszú távú tartósságát.
Mi okozhatja a GPU ventilátorok állandó pörgését?
Míg a megnövekedett GPU-hőmérséklet a fő oka annak, hogy a kártya ventilátorai nem tudják leállítani a pörgést, más okok is okozhatják a problémát, amint azt alább áttekintjük.
1. A GPU túlmelegszik
A gyakori és nyilvánvaló oka annak, hogy a GPU-rajongói folyamatosan teljes sebességre lépnek fel, különösen hosszú játék vagy renderelés közben, az hőemelkedés ami a jó hűtési megoldás hiányából adódik.
Ezért a GPU-rajongók aktivitásának csökkentéséhez muszáj csökkentse a kártya hőmérsékletét nyitott tok megtartásával, rendszeres tisztításával, több házventilátor hozzáadásával vagy a rendszer követelményeinek csökkentésével.
2. Illesztőprogram-problémákat tapasztal
A GPU-illesztőprogram az a kis szoftver, amely felelős a kártya működéséért, beleértve a ventilátor sebességét és az üzemidőt. Ha a az illesztőprogram elavult vagy hibásan működikmindenféle problémát tapasztalhat, a vizuális hibáktól a kiszámíthatatlan rajongói viselkedésig.
Annak érdekében, hogy ne a GPU-illesztőprogramok okozzák a problémát, távolítsa el a régi illesztőprogramokat, töltse le a legújabb illesztőprogramokat a kártya webhelyéről, és telepítse újra őket.
3. Mostanában nem takarította ki a tokját
A PC-felhasználók gyakran alábecsülik a felgyülemlett por és szennyeződések hatását rendszerük teljesítményére. Lényegében bármely összetevője a számítógépnek elegendő levegőáramlást kell kapnia jobban kezelni és leadni az általuk termelt hőt.
Ennek ellenére a közelmúltban nem tisztított zárt rendszerek könnyebben felmelegednek, ami csökkenti a teljesítményt, csökkenti az élettartamot és megnöveli a ventilátor sebességét. Az ilyen következmények elkerülése érdekében tisztítsa meg a rendszert most és akkor.
4. A GPU-rajongói meghibásodnak
Váratlanul előfordulhat, hogy a ventilátorok hosszabb ideig felgyorsulnak, ha meghibásodnak. Elhasználódás, túlfeszültség vagy egyéb tényezők miatt előfordulhat, hogy a hibás ventilátorok nem tudják megfelelően lehűteni a GPU-t, ezért fokozzák a sebességüket egy kétségbeesett utolsó kísérletben a GPU-hőmérséklet szabályozására. Ilyen esetekben ki kell cserélni a ventilátorokat.
5. Agresszív rajongói görbét állított fel
Meglepődne, mennyi felhasználó bütyköl túlhúzó szoftverrel, hogy növelje GPU-teljesítményét, és véletlenül olyan agresszív ventilátorgörbét állít fel, amelyről megfeledkezik.
Alapértelmezés szerint a ventilátor görbéi egyensúlyban vannak a teljesítmény és a zajszint között. Előfordulhat azonban, hogy állandóan nagy sebességgel futtassa őket, hogy a legtöbbet hozza ki GPU-jából. Tehát, ha valaha is kezelt ilyen szoftvert, állítsa vissza a GPU ventilátor görbéit az alapértelmezettre.
Bottom Line
A modern grafikus kártyák úgy vannak programozva, hogy csak akkor pörgetik fel ventilátoraikat, ha le kell hűlniük, mert ez befolyásolhatja a teljesítményüket. Így nem hall semmilyen bosszantó zajt, és meghosszabbítja GPU-rajongói élettartamát. Azonban bármikor beállíthat egy egyéni ventilátorgörbét, hogy a ventilátorait a kívánt hőmérsékleten és intenzitással aktiválja!
GYIK
-
Miért van néhány grafikus kártya csak 1 ventilátorral?
Egyes kártyák egyszerűen nem melegszenek túl a hatékony kialakítás miatt, vagy azért, mert nem olyan erősek és/vagy drágák. A kevesebb ventilátor kisebb GPU-kat is jelent – amelyek a kisméretű (SFF) számítógépekhez szükségesek.
-
Miért van szükségük a grafikus kártyáknak saját rajongókra?
A GPU sok hőt termel, miközben intenzív számításokat végez a játék és a renderelés során. Ezért robusztus ventilátorokra van szüksége, amelyek elvezetik ezt a hőt, mielőtt az befolyásolná a kártya teljesítményét és stabilitását.
-
Milyen GPU hőmérséklet a normális?
Bár a válasz kártyánként eltérő, a hőmérsékletét továbbra is egy bizonyos küszöb alatt kell tartani. Például a terhelés alatti hőmérsékletnek 65° és 85°C között kell lennie, míg a kártya tétlensége esetén 30° és 45°C között kell lennie.