Mikor kell használni a Noindexet és a Disallow-t?

Peter

Egy nemrégiben készült YouTube-videóban a Google munkatársa, Martin Splitt elmagyarázta a robots metacímkék „noindex” címke és a robots.txt fájlok „disallow” parancsa közötti különbségeket.

Splitt, a Google fejlesztői ügyvédje rámutatott, hogy mindkét módszer segít kezelni, hogyan működnek a keresőrobotok egy webhelyen.

Mindazonáltal eltérő céljaik vannak, és nem szabad egymás helyett használni őket.

Mikor kell használni a Noindexet?

A „noindex” direktíva azt mondja a keresőmotoroknak, hogy ne szerepeltessenek egy adott oldalt a keresési eredmények között. Ezt az utasítást hozzáadhatja a HTML fejrészhez a robots metatag vagy az X-Robots HTTP fejléc használatával.

Használja a „noindex”-et, ha meg akarja akadályozni, hogy egy oldal megjelenjen a keresési eredmények között, de lehetővé teszi a keresőmotorok számára, hogy elolvassák az oldal tartalmát. Ez olyan oldalak esetében hasznos, amelyeket a felhasználók láthatnak, de Ön nem szeretné, hogy a keresőmotorok megjelenítsenek (például köszönőoldalak vagy belső keresési eredményoldalak).

Mikor kell használni a Disallow

A webhely robots.txt fájljában található „disallow” utasítás megakadályozza, hogy a keresőrobotok hozzáférjenek bizonyos URL-ekhez vagy formátumokhoz. Ha egy oldalt nem engedélyeznek, a keresőmotorok nem térképezik fel és nem indexeli a tartalmát.

A Splitt a „disallow” használatát javasolja, ha teljesen meg akarja akadályozni, hogy a keresőmotorok lekérjenek vagy feldolgozzanak egy oldalt. Ez alkalmas érzékeny információk, például személyes felhasználói adatok, vagy olyan oldalak számára, amelyek nem relevánsak a keresőmotorok számára.

Összefüggő: Ismerje meg a robots.txt használatát

Gyakori hibák, amelyeket el kell kerülni

Az egyik gyakori hiba, amelyet a webhelytulajdonosok elkövetnek, hogy a „noindex” és a „disallow” kifejezéseket használják ugyanarra az oldalra. A Splitt ezt nem tanácsolja, mert problémákat okozhat.

Ha egy oldal nem engedélyezett a robots.txt fájlban, a keresőmotorok nem láthatják a „noindex” parancsot az oldal metacímkéjében vagy az X-Robots fejlécében. Ennek eredményeként előfordulhat, hogy az oldal továbbra is indexelve lesz, de korlátozott információval.

Ha meg akarja akadályozni, hogy egy oldal ne jelenjen meg a keresési eredmények között, a Splitt a „noindex” parancs használatát javasolja anélkül, hogy letiltja az oldalt a robots.txt fájlban.

A Google robots.txt jelentést biztosít a Google Search Console-ban annak tesztelésére és nyomon követésére, hogy a robots.txt fájlok hogyan befolyásolják a keresőmotorok indexelését.

Összefüggő:

Miért számít ez?

A „noindex” és „disallow” direktívák helyes használatának megértése elengedhetetlen a SEO szakemberek számára.

A Google tanácsainak követése és a rendelkezésre álló tesztelőeszközök használata segít abban, hogy tartalma a kívánt módon jelenjen meg a keresési eredmények között.

Tekintse meg a teljes videót alább:


Lásd még: A kódolási hiba miatt a Google figyelmen kívül hagyja a Noindex irányelvet

A szerzőről

Peter, az eOldal.hu tapasztalt SEO szakértője és tartalomgyártója. Több mint 10 éve foglalkozik keresőoptimalizálással és online marketinggel, amelyek révén számos magyar vállalkozás sikerét segítette elő. Cikkeiben részletes és naprakész információkat nyújt az olvasóknak a legfrissebb SEO trendekről és stratégiákról.