Az internet bárki számára veszélyes hely lehet, de a gyerekek és a tinédzserek különösen sebezhető kategóriát alkotnak.
A kiberbiztonsági fenyegetésektől a közösségi médiáig a gyerekek online védelme tudatosság kérdése.
Íme az internet gyerekeket fenyegető leggyakoribb veszélyei, és az ellenük való védekezés módjai.
Merüljünk el.
Az internet leggyakoribb veszélyei gyerekeknek
Térjünk bele a részletekbe.
1. Nem megfelelő tartalom
Az internet tele van olyan képekkel, szavakkal, videókkal vagy információkkal, amelyek a fiatalok számára alkalmatlanok, ill nem kell sok ahhoz, hogy egy gyerek vagy egy tinédzser találkozzon velük– szándékosan vagy nem.
a. Pornográfia
Számos nyíltan szexuális tartalmú kép és videó elérhető az interneten ingyenesen.
A gyerekek véletlenül is belebotlhatnak az ilyen típusú tartalomba, és még ha valahogy elkerülik is, akkor is könnyedén rákereshetnek bármelyik keresőben, és kis erőfeszítés nélkül elérhetik a felnőtteknek szóló tartalmat tartalmazó webhelyeket.
b. Erőszak
A közösségi média nem éppen egy olyan hely, amely mentes a rendkívül erőszakos jeleneteket tartalmazó grafikus képektől és videóktól. A legtöbb platform általában figyelmeztető szűrőt helyez el ezekre, de ahhoz, hogy egy gyerek erőszakos tartalomnak legyen kitéve, csak rá kell kattintania a „Megnézem” lehetőségre.
A gyerekeknek nehézségei lehetnek az információ feldolgozásával.
c. Álhírek
A félrevezető vagy egyenesen hamis információk akkor érnek el terjedni, amikor az ország közel fele úgy gondolja, hogy a hagyományos hírforrásokban nem lehet megbízni, amivel a gyerekek könnyen találkozhatnak a közösségi oldalakon, és különösen veszélyes lehet a fiatalokra és a gyerekekre.
Becsaphatják őket, hogy nem biztonságos kihívásokban vegyenek részt, orvosi félretájékoztatást hitessenek el, vagy rávehetik őket, hogy torz nézeteket valljanak.
Az álhírek a gyerekek önbecsülését is ronthatják, és szorongásossá tehetik őket az álhírekkel és a kritikus műveltségi készségek iskolai oktatásával foglalkozó bizottság jelentése.
2. Online csalások
A csalók tisztában vannak azzal, hogy a gyerekek és a fiatalok könnyen csalásokra utalnak, és pontosan tudják, mit mondanak nekik, hogy megfontolják ajánlatukat.
a. Szexuális ragadozók
Talán az egyik legveszélyesebb online kockázatot az online ragadozók jelentik, akik az internetet arra használják, hogy gyerekeket zsákmányoljanak és megcélozzanak, jellemzően chatszobákban, játékplatformokon és hasonló online helyeken.
Általában hamis neveket és képeket használnak, és gyakran hazudnak érdeklődési körükről és életkorukról, hogy közel kerüljenek a gyerekekhez az interneten. Amint azt hiszik, hogy elég közel állnak egymáshoz, megpróbálják a gyerekeket és a tinédzsereket szexuális beszélgetésekre és néha személyes találkozókra csábítani.
b. Adathalászat/Smishing
Az adathalászat egy hihetetlenül gyakori átverési taktika, amely ráveszi az áldozatokat, hogy pénzt fizessenek egy nem létező szolgáltatásért, vagy érzékeny információkat fedjenek fel.
Nem valószínű, hogy a legtöbb gyerek beleszeret a nigériai hercegekbe, akik egymillió dollárt kínálnak nekik, de bedőlhetnek egy olyan átverésnek, amely olyasmit kínál, amit értékel, például különleges funkciókat vagy ingyenes hozzáférést egy online játékhoz.
A legtöbb esetben ráveszik a gyerekeket, hogy rosszindulatú programokat töltsenek le, ami különösen csábító lehet a gyerekek számára, vagy ajándékokat ígérnek nekik valamiért, amit szeretnének, például a szülő hitelkártyaadataiért.
Útmutatónk érdekelheti
|
c. Identity Theft
A személyazonosság-lopás számos formában jelentkezik, és a 18 év alatti gyermekek az egyik leginkább érintett korcsoport.
A kisgyerekek nem értik meg a társadalmi határokat olyan jól, mint a felnőttek és személyazonosításra alkalmas adatokat online adhat átamellyel a csalók ellophatják személyazonosságukat.
Ez magában foglalhat bármit a képektől az otthoni címükig, a teljes nevükig, a társadalombiztosítási számokig, és még a családi nyaralási tervekig is.
Ha elegendő információval rendelkeznek, a csalók a nevükben hitelt vagy állami juttatást vehetnek fel.
3. Internetes zaklatás
Az online játékok és a közösségi média platformok napjaink virtuális játszóterét jelentik, ahol a zaklatás – vagy az internetes zaklatás – megtörténik. A különbség az, hogy nincsenek szünetek.
A gyerekeket kinevethetik a közösségi médiában és az online játékokban megjelenésük, tetteik és játékkészségeik miatt, ami alacsony önbecsülést, fokozott stresszt és szorongást okozhat.
Mentális egészségügyi problémák az internetes zaklatáson átesett gyermekek 68%-ánál voltak nyilvánvalóak. |
a. Sérült hírnév
Egy személyről szóló információ – legyen az valódi, hamis vagy egyszerűen túl magánjellegű – visszafordíthatatlan hatással lehet a hírnevére.
A gyerekek azonban ritkán gondolkodnak hosszú távon, és nem valószínű, hogy tudatában vannak annak, hogy egy kínos pillanat milyen hatással lehet valakinek az életére. A hírnevüket károsító üzenet véletlen elküldése vagy állapotfrissítés tönkreteheti az önbizalmukat, és hosszú távú problémákat okozhat, amelyek a felnőttkorba is átragadhatnak.
b. Internetes tevékenységrekordok, amelyek később kísérteni fogják őket
Ha valami az interneten van, köztudottan nehéz lesz eltávolítani – különösen, ha nyilvánossá válik.
A közösségi média veszélyei közé tartozik az is, hogy jelenlegi viselkedésük milyen hatással lehet felnőtt életükre.
De különösen a gyerekek és a tinédzserek számára nehéz belátni, hogy egy bulikép, egy rosszul megfogalmazott megjegyzés, vagy akár egy vicc hogyan vethet árnyékot későbbi karrierjükre vagy magánéletükre.
Érdekelheti: Hogyan törölheti magát az internetről? |
4. Túlzott internethasználat
Az internet azért van, hogy maradjon, és ez nem rossz. Ha helyesen használják, a szinte végtelen információkészlet felbecsülhetetlen értékű lehet az ember továbbtanulásában és karrierkilátásaiban.
A túl sok idő online eltöltésének azonban következményei vannak.
a. Mentális egészséggel kapcsolatos problémák
Azok a gyerekek, akik idejük nagy részét online töltik, ki vannak téve a fejlődésnek addiktív viselkedés, például a problémás internethasználat (PUI)ami növeli a depresszió kockázatát.
Egy nemrégiben megjelent tanulmány BMC Pszichiátria sőt összefüggést találtak a túlzott internethasználat és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar, a depressziós rendellenesség és az autizmus spektrum zavarai között.
b. Fizikai egészséggel kapcsolatos aggályok
A túl sok időt a képernyő előtt töltött mellékhatások listája hosszú.
A szemfájdalmakon, a fejfájáson, valamint a nyak- és hátfájdalmakon kívül a számítógép előtt való huzamosabb ideig tartó ülés csökkentheti gyermeke alvásidejét.
Még a babák is megkaphatják a képernyők és az általuk kibocsátott kék fény túlzottan stimulálják és hiányzik az alvás, amire szükségük van.
A túl sok tévézési és számítógépes idő is összefügg a gyermekkori elhízás fokozott kockázata mert a túlzott internetet használó gyerekek kisebb valószínűséggel vesznek részt egészséges, fizikai játékban.
c. Túlzott játék
Az American Psychiatric Association Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders című kiadványa a játékfüggőséget ugyanabba a kosárba helyezi, mint az olyan szerekkel összefüggő addiktív betegségeket, mint az alkohol és a dohányzás.
A mértékletes játéknak pozitív hatása lehet, de a túlzott használat az embereket játékfüggőkké változtatja, akik függőséget okoznak, például képtelenek leszokni, és elvonási tüneteket, például szomorúságot és ingerlékenységet mutatnak.
Megelőzés és Védelem
Az első lépés annak érdekében, hogy gyermeke biztonságban maradhasson az interneten, az, hogy tájékozódjon az internetes veszélyekről és azok következményeiről.
Íme, mit tehet még:
1. Ütemezze be az internetes időt
A legtöbb gyerek az ütemtervben és a rutinban boldogul – mindaddig, amíg a szülei nem esnek túlzásba –, mert lehetővé teszik számukra, hogy uralják környezetüket, és elégedettek legyenek azzal, hogy időben befejezik a feladataikat.
A gyerekeknek világos képet kell kapniuk arról, hogy mikor és mennyi ideig lehetnek online, és miért van ez így.
2. Magyarázza el a kockázatokat
Az internet elérhetősége miatt a szülők nem tudják követni mindazt, amit gyermekeik az online világban tesznek. A legjobb módja annak, hogy megakadályozzuk őket abban, hogy súlyos hibákat kövessenek el és csalásokba essenek, ha felvilágosítjuk őket a veszélyekről.
Néhány dolog, amit elmondhatsz nekik, a következők:
- Ha egy ajánlat túl jól hangzik az interneten, akkor valószínűleg átverésről van szó.
- Ha az e-mail vagy szöveg egy idegentől származik, vagy „kikapcsoltnak” tűnik, ne kattintsanak rá.
- Ha valaki személyes adatokat kér, soha ne adja meg.
- Soha ne beszéljenek idegenekkel az interneten, és ne küldjenek képeket magukról.
- Nyíltan kell beszélniük egy olyan problémáról, amellyel az interneten találkoznak.
3. Szülői felügyeleti szoftver
Azok a webhelyek, alkalmazások és játékok, amelyek célközönsége gyerekek és fiatal felnőttek, gyakran rendelkeznek szülői felügyeleti lehetőségekkel.
A népszerű Fortnite játék például lehetővé teszi a szülők számára, hogy korlátozzák, hogy ki küldhet baráti kérelmet gyermekeiknek, beszélhetnek-e másokkal a játékban, és még szabályokat is felállíthatnak az SMS-küldési lehetőségeikre vonatkozóan.
A Google-nak van Biztonságos Keresés opciója is, és vannak olyan gyermekbarát keresőmotorok, mint a Kidtopia vagy a Kiddle.
Végül rengeteg olyan szoftver és hardver is található a piacon, amelyek lehetővé teszik a szülők számára, hogy korlátozzák a képernyő előtt töltött időt, blokkolják a nem kívánt webes tartalmakat, korlátozzák a kockázatos alkalmazások használatát és így tovább.
4. Oktatás (órák/műhelyek)
A gyerekek és fiatalok arról híresek, hogy jobban hallgatnak tanáraikra, mint szüleikre.
Ha úgy gondolja, hogy nincs megfelelő felszerelése ahhoz, hogy megtanítsa nekik, mit kell tudniuk az online világról, fontolja meg, hogy beiratkoztassa őket egy osztályba vagy egy műhelybe, ahol alaposabban tanulhatnak a felmerülő problémákról.
Még az is előfordulhat, hogy talál néhány, a kormány által finanszírozott programot, amelyek célja, hogy felvilágosítsák a gyermekeket és a fiatalokat az online kockázatokról és arról, hogyan védekezhetnek.
Bottom Line
Az internet kétélű fegyver. Felbecsülhetetlen értékű eszköz lehet, ha helyesen használják, de kockázatokkal és következményekkel is jár, amelyek súlyosak és életet megváltoztatóak lehetnek – és nem a jó értelemben. Ezért fontos, hogy megtanítsa gyermekeit arra, hogyan védjék meg magukat, és használjanak olyan eszközöket, amelyek megvédhetik őket az online veszélyektől.
GYIK
-
Mi a legnagyobb probléma, amellyel a kamaszok szembesülnek a kibertérben?
Ez számos tényezőtől függ, de a legtöbb esetben a serdülők legnagyobb problémája a kibertérben az, hogy túl sok időt töltenek benne.
-
Hogyan magyarázza el egy gyereknek az internet veszélyeit?
Egy jó módja annak, hogy elmagyarázzuk a gyerekeknek az online veszélyeket, ha elmondjuk neki, hogy az online viselkedés nem különbözhet sokban a valós élettől. Amit nem tartanak helyénvalónak a mindennapi találkozásaik során, az ugyanúgy nem helyénvaló az online világban.
-
Mi az internetes kockázat?
Veszélyes vagy kedvezőtlen helyzetbe kerülés lehetősége az online világban. Az internet gyerekeket érintő leggyakoribb veszélyei az internetes zaklatás, az online csalások és a nem megfelelő tartalomnak való kitettség.