Az élet- és munkakörnyezetek innovatív termékekkel rendelkeznek, amelyek autonóm számításokat és kapcsolatokat hajtanak végre. Amikor ezek az elektronikus eszközök más eszközökhöz vagy hálózatokhoz tudnak kapcsolódni, akkor hívják őket végpontok.
A végponteszközök olyan fizikai eszközök, amelyek hálózathoz vagy internethez csatlakoznak. Ezek egy végpont vagy hozzáférési pont egy elosztott hálózaton.
Ebből a cikkből megtudhatja a végponti eszközöket, azok működését és a szükséges kiberbiztonsági szintet.
Mi az a végponteszköz és hogyan működik?
Az internethez való csatlakozáshoz használt bármely eszköz egy végpont eszköz.
Egyszerűen fogalmazva, amikor két ember kommunikál telefonhívás közben, kapcsolat jön létre közöttük. A végpontok ennek a kapcsolatnak a telefonjaik.
A végponti eszközök TCP/IP-hálózathoz is csatlakoznak. Beszélgetnének egymással, információt adnának oda-vissza – végponttól végpontig.
Természetükből adódóan a végponteszközök belépési pontok lehetnek a rosszindulatú szereplők számára. Ha a biztonsági rendszerben hiányosság lép fel, a fekete kalapú hackerek ezt a biztonsági rést használhatják a hálózatba való belépéshez.
A végponti eszközök kiberbiztonsági hiánya, például a megfelelő felügyelet hiánya veszélyeztetheti a hálózat biztonságát. A lehetséges kibertámadások közé tartozik az adathalászat, a különféle rosszindulatú programok és az adatszivárgás.
Gyakori példák végponti eszközökre
A különböző típusú végponteszközök a következők:
- Okostelefonok
- Tabletták
- Laptopok
- Asztali számítógépek
- Netbook számítógépek
- Kioszk számítógépek
- Intelligens nyomtatók
- Okosórák
- Szerverek
- Árusító automaták
- Riasztások
- Biztonsági kamerák
- Járművek
- Munkaállomások
- Internet of Things (IoT) eszközök
- Egyéb speciális hardver, amely felhasználói végpontként működik egy elosztott hálózatban
Kutatóközpont A Ponemon Institute felmérése szerint a végponti támadások voltak a legelterjedtebb kiberbűnözések 2020-ban..
Ráadásul az összes végponti eszköz közül a laptopok számítanak a legsebezhetőbbnek. Ugyanez a tanulmány kimutatta, hogy a szakemberek 55%-a a laptopokat tartja a leginkább kibernetikai támadásoknak kitéve.
A vállalkozások 81%-a tapasztalt valamilyen rosszindulatú program által okozott végponti támadást, 28%-uk pedig feltört vagy ellopott eszközöket érintett.
Ezek a számok rávilágítanak a végponti eszközökkel járó hatalmas biztonsági aggályokra.
Biztonsági aggályok a végponti eszközökkel kapcsolatban
A hackerek a végponti eszközöket veszik célba, ahelyett, hogy közvetlenül támadnák meg a hálózatot, mivel ezek könnyebben elérhető bejáratot jelentenek. Más szóval, olyanok, mint az értékes digitális eszközök kapuja.
Az alábbiakban felsoroljuk a nem felügyelt végpontok által okozott leggyakoribb biztonsági kockázatokat. Ezek az „ajtók” a következő támadásokat idézhetik elő:
Gyakori végponti eszközök biztonsági kockázatai
- Adathalászat. Az adathalászat során a hacker ráveszi a felhasználókat, hogy bizalmas adatokat adjanak ki, hogy hitelesítő adatokat vagy érzékeny információkat lopjanak el. Ezeket a támadásokat gyakran nehéz észlelni. Irodai környezetben úgy tűnhet, mint egy hétköznapi e-mail egy munkatárstól.
Az FBI 2021-es internetes bűnözési jelentése szerint az adathalászat a leggyakoribb kiberbiztonsági támadás. A következő évben a kiberbűnözés elterjedtsége változatlan maradt, több mint 500 millió adathalász incidensről számoltak be.
- Ransomware. 2022-ben 493,33 millió zsarolóprogram-eseményt észleltek világszerte. A Ransomware egy adathalász kézbesítési technika, amelyet távoli támadások követnek.
A támadó a felhasználó tudta nélkül telepít ransomware-t, és titkosítja a végponti eszköz összes adatát. A letöltést követően a zsarolóprogram túszul ejti az adatokat a felhasználók kizárásával. Titkosítja az adatokat, hacsak az áldozat nem fizet váltságdíjat.
💡 Tudtad? A Ransomware 2017 óta létezik. A legújabb hackelési trendek szerint a zsarolóvírusok a legnagyobb hasznot a feldolgozóiparból érik. Csak 2020-ban 2,04 millió dollárt fizetett ki áldozataitól. |
- Elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDOS) támadások. A DDOSing egy erősen illegális támadás, amely megzavarja a megcélzott szerver rendszeres forgalmát azáltal, hogy elárasztja azt kérésekkel.
A hackerek egy végponti eszközt egy botnet részeként használnak, amely rosszindulatú szoftverekkel fertőzött eszközök csoportja. A robotok ezután végrehajtják a DDOS támadást, és megakadályozzák, hogy a felhasználók hozzáférjenek a kapcsolódó webhelyekhez és online szolgáltatásokhoz.
- Megszemélyesítés. A mások személyi adataival való visszaélés olyan manipulációs támadás, amely érzékeny adatokat és nagy értékű eszközöket keres. A hackerek jogos felhasználónak adják ki magukat, és több rendszeren keresztül mozognak egy hálózaton belül.
A hackerek gyorsan oldalirányú mozgást hajtanak végre a hálózaton belül. Áthaladhatnak a kompromittált környezetben, és megnövekedett kiváltságokat kaphatnak, amíg el nem érik végső céljukat.
✅ Pro tipp: Állítsa le a DDOS-t és más kibertámadásokat a Packet Capturing (PCAP) segítségével. Ez a folyamat segít a hálózati forgalom figyelésében és a szokatlan kiugrások észlelésében. Segíti a kiberbiztonsági csapatokat a támadások leküzdésében. |
Biztonsági kockázatok a modern munkahelyeken
A világjárvány után a végponti eszközök kibertámadásokkal szembeni védelme kihívást jelent, különösen a vállalatok számára. A növekvő távoli és hibrid beállítások megugrották a globális munkaerő által használt eszközök számát. A vállalatok sürgetik, hogy fedezzék ezeket az eszközöket a jogsértések megelőzése érdekében.
Ezen kívül a szakértők más biztonsági kockázatokat is azonosítottak a munkahelyen. Ezek a következők:
- A kiberbiztonsági tudatosság hiánya az alkalmazottak körében
- Nem biztonságos személyes eszközök
- Nem biztonságos hálózati kapcsolat
- Gyenge jelszavak
- Elavult szoftver és vírusirtó
- Biztonsági kockázatot jelentő együttműködési eszközök
Különösen szembeötlő az alkalmazottak alacsony kiberbiztonsági tudatossága. A valóság az, hogy a kibertámadások körülbelül 91,5%-a emberi mulasztásból vagy bennfentes fenyegetésből származik. A távoli munkakörülmények által felnagyított munkavállalók a vállalat legnagyobb gyengeségévé válhatnak.
A kiberbiztonsági szakértők irányelvalapú megközelítést javasolnak a végpontok biztonságában a fenyegetések megfelelő kezelése érdekében. Ez magában foglalja a tudatosságnövelő tréningeket minden szinten az alkalmazottak számára.
✅ Pro tipp: Az Endpoint Detection and Response (EDR) a legjobb biztonsági megoldás a hálózat végponti eszközeinek védelmére. Erősebb, mint egy vírusirtó, mert proaktív, és valós idejű láthatóságot biztosít az IT-infrastruktúrának. |
A végponti eszközök hátrányai
Mint említettük, a végponti eszközök felhasználóinak rossz szokásai hatással lehetnek a teljes hálózat biztonságára. Nagyobb a kockázat, ha a felhasználó nem tudja, hogyan védje meg eszközeit.
Íme a végponti eszközök buktatói, amelyekkel tisztában kell lenni:
Elveszett eszközök
Az eszközvesztés gyakori kiberbiztonsági kockázat. Azok az alkalmazottak, akik egy munkahelyi beállítás során elveszítik a vállalati hálózathoz csatlakoztatott végponti eszközöket, hálózatukat támadásoknak tehetik ki.
Elavult biztonság
A rosszindulatú szereplők felhasználhatják a rendszer bármely gyenge pontját, beleértve a régi biztonsági csomagokat is. A biztonsági frissítések nem megfelelő alkalmazása vagy az elavult operációs rendszerek sebezhetővé teszik eszközeit.
Frissítenie kell a végponti eszköz biztonságát. A legtöbb biztonsági eszköznek lehetősége van arra, hogy bekapcsolja az automatikus frissítéseket, hogy az az Ön hozzájárulása nélkül történjen. A frissítések új funkciókat, hibajavításokat és teljesítményjavításokat tartalmaznak a biztonság fokozása érdekében.
A titkosítás ki/bekapcsolása
A titkosítás egy biztonsági technológia, amely megvédi eszközét az illetéktelen hozzáféréstől. Információkat kódol, így csak arra jogosult személyek olvashatják el. Tekintse ezt az adatok második biztonsági rétegének. A felhasználók például használhatják a rendelkezésre álló szoftvereket merevlemezeik titkosításához.
A végponti eszközök felhasználói igényeiknek megfelelően be- vagy kikapcsolhatják ezt a lehetőséget. Ennek átkapcsolása azonban nem kívánt hozzáférési pontokhoz vezethet.
👍 Hasznos cikkek: A végponti eszközök védelmének egyik kulcsa a tudás megszerzése. Az alábbiakban cikkek, felbecsülhetetlen értékű források találhatók a kiberbiztonsággal kapcsolatos ismereteinek bővítéséhez: Kiberbiztonsági trendek 2023-ban Hány kibertámadás történik naponta? |
Bottom Line
A munkahelyi hálózathoz és adatvagyonhoz hozzáférést biztosító végponti eszköz nem csupán kiváltság, hanem felelősség is, mivel ezek az eszközök eredendően sebezhetők a támadásokkal szemben.
A távoli munkavégzés forgatókönyveiben az alkalmazottak elsősorban nagy önállósággal, de kevés biztonsági tudatossággal rendelkező végponti eszközöket üzemeltetnek. Tehát a csúcskategóriás és frissített kiberbiztonsági csomagokon kívül az alkalmazottaknak megfelelő oktatással, megfelelőség-kezeléssel és kockázatcsökkentéssel is rendelkezniük kell.
Egy-egy körültekintő alkalmazott sok változást hozhat.
GYIK
-
A router végpont eszköz?
Az útválasztó olyan hálózati berendezés, amely a forgalmat egyik hálózatról a másikra irányítja. Ez nem egy végponti eszköz, mivel CPE-nek vagy ügyfélhelyi berendezés hardverének minősül, amelyet fizikailag telepítenek az ügyfél helyére. Egyéb CPE-k közé tartoznak a kapcsolók, terheléselosztók, hálózati átjárók és tűzfalak.
-
Mely eszközök biztosítanak kapcsolatot a végberendezésekkel?
A végberendezésekhez csatlakozást biztosító eszközöket közvetítő eszközöknek nevezzük. Az egyes gazdagépeket csatlakoztatják a hálózathoz, és biztosítják az adatáramlást. Ide tartoznak a tűzfalak, útválasztók és kapcsolók/vezeték nélküli hozzáférési pontok.
-
Melyik eszköz nem tekinthető végponti eszköznek?
Egy eszköz nem tekinthető végpontnak, ha a hálózat részét képezi. Ezek az eszközök lehetővé teszik a végponti eszközöknek, hogy beszéljenek egymással, például az útválasztókkal.
-
Miért van szükségünk végponti eszközökre?
A végpont eszközök olyan fizikai eszközök, amelyek hozzáférési pontként szolgálnak egy vállalati hálózathoz. Enélkül nem tudnánk csatlakozni az internethez.